Senátoři budou vybírat kandidáty na ombudsmana ze šesti jmen

Praha – Senátoři budou znovu vybírat kandidáty na ombudsmana ze šesti uchazečů. Opět mezi nimi budou současná a bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová a Anna Šabatová, které se zúčastnily už první volby. Občanští demokraté pak navrhli i čtyři nové kandidáty: předsedu Židovské obce v Praze Františka Bányaie, bývalého ústavního soudce Pavla Varvařovského, pražského advokáta Jana Matyse a také jeho známější kolegyni Kláru Veselou-Samkovou. Lhůta pro nominace dnes v 15:00 skončila.

Senát příští středu vybere dva své kandidáty a jejich jména pošle do sněmovny. Dva kandidáty nominuje také prezident Václav Klaus, finální výběr pak provedou poslanci, kteří mají na druhou volbu nástupce zesnulého Otakara Motejla čas do 7. září. Za favority jsou považováni Šabatová, které při červencové neúspěšné volbě chybělo ke zvolení sedm poslaneckých hlasů, a Bányai s Varvařovským.

Kandáti nominovaní na ombudsmana:

Anna Šabatová: nominace od senátorů ČSSD + Soni Paukrtové a Jana Horníka z klubu TOP 09 a Starostové

Pavel Varvařovský: nominace od Jany Juřenčákové (TOP 09 a Starostové) a Aleny Venhodové (ODS)

František Bányai: nominace od Daniely Filipiové, Jiřího Oberfalzera a Tomáše Töpfera (všichni ODS)

Jan Matys: nominace od Jana Nádvorníka (ODS)

Klára Veselá-Samková: nominace od Miroslava Škalouda (ODS)

Jitka Seitlová: nominace od Václava Jehličky (TOP 09)

Video Studio ČT24 o senátních kandidátech na ombudsmana
video

Studio ČT24 o senátních kandidátech na ombudsmana

„Jsou to jména velmi úctyhodná a důvěryhodná, takže určitě je z čeho vybírat,“ řekla v Interview ČT24 o svých konkurentech Jitka Seitlová, stávající zástupkyně ombudsmana, která po smrti Otakara Motejla úřad vede.

„Předpokladem pro to, aby byl někdo dobrým ombudsmanem je, že se vyzná ve všech kompetencích, které má, že zná prostředí. Musí být obeznámen s věcmi, které se týkají práva, musí se také vyznat v legislativních a parlamentních procesech,“ dodala Seitlová.

V první kole volby vyslal Senát jako dvě své kandidátky Annu Šabatovou a předsedkyni Nejvyššího soudu Ivu Brožovou. Václav Klaus pak nominoval občanského aktivistu Johna Boka a bývalou poslankyni Evu Dundáčkovou (ODS). Nikdo však nezískal potřebný počet hlasů, Šabatové jich ke zvolení chybělo sedm.