Silnice mezi Hřenskem a Janovem je uzavřená, hrozí sesuv skály

Hřensko (Děčínsko) - Silnice mezi Hřenskem a Janovem je kvůli hrozícímu pádu skalního bloku neprůjezdná, geologové ji uzavřeli. Práce na zajištění skály byla naplánovaná na konec července a provoz na silnici původně neměla omezit, prudké přívalové deště o prvním srpnovém víkendu však zhoršily jeho stabilitu. Podle mluvčího Správy národního parku České Švýcarsko Tomáše Salova bude uzavřená nejméně do konce srpna.

„Po vyhodnocení zjištěných pohybů musela být silnice z bezpečnostních důvodů uzavřena. Kvůli možnému ohrožení pracovníků provádějících sanaci byly rovněž přerušeny sanační práce,“ dodal mluvčí. Nestabilita skály o objemu 40 metrů krychlových byla známá již dříve, proto správa parku zpracovala žádost a získala prostředky na sanaci z Operačního programu Životní prostředí.

„Po víkendu nainstalujeme na skalní objekt speciální monitorovací systém s dálkovým přenosem dat. Díky tomuto systému bude možné ověřit míru ohrožení životů a majetku. Na základě naměřených údajů budeme o dalším postupu moci rozhodnout nejdříve 31. srpna,“ řekla Zuzana Vařilová, geoložka Správy národního parku.

/*json*/{"map":{"lat":50.8687031495,"lng":14.2444610596,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.86686141078,"lng":14.25407409668,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Právě 31. srpna geologové rozhodnou, dokdy bude muset být silnice uzavřená. Komplikovaná objížďka prodlouží 1,5 kilometru dlouhý úsek mezi Hřenskem a Janovem téměř až o třicet kilometrů. „Jsou dvě možnosti. Buď kaňonem Labe, nebo přes Srbskou Kamenici,“ řekl Salov.