ČD prodaly 16 tisíc zlevněných jízdenek, peněz z nich moc nemají

Praha – Obchody Globus prodaly 16 tisíc zlevněných jízdenek umožňující cestovat libovolnou trasu vlakem Českých drah. Dráhy ale zjistily, že pro ně akce není příliš výhodná a předčasně vypověděly smlouvu s firmou Bohemia Rail, která prodej organizovala. Podle odborů, které prodej zlevněných lístků kritizovaly, se ale dopravce stejně už nevyhne velkým ztrátám ve druhém pololetí. Lidé budou cestovat s jízdenkami, které koupili v prvním pololetí, a dráhy za jejich cesty už nedostanou ani korunu. Do srpna zatím cestující projeli zhruba polovinu jízdenek prodaných v Globusu, dráhy zatím vědí, že do konce června vydělaly celkem 21 milionů, v tom jim pomohl i prodej jízdenek.

Dráhy mají z jízdenek jenom málo

Z prodeje jízdenek, z nichž každá stála 250 korun a umožňuje cestu po libovolné trase, mají České dráhy dvoumilionové tržby. Je to ale jenom zlomek celkové částky, které zákazníci za lístky dali, zbytek si rozdělil prodejce Globus se zprostředkovatelem prodeje Bohemia Rail.

Video Reportáž Luboše Rosího
video

Reportáž Luboše Rosího

Vedení drah věří, že si zlevněné jízdenky kupovali především lidé, kteří obvykle vlakem necestují. „To je, o co nám jde – dostat nové zákazníky do vlaků,“ řekl mluvčí ČD Radek Joklík.

Odborář Jindřich Berounský to ale zpochybnil, je přesvědčen o tom, že si levné lístky pořídili především stávající zákazníci, které stojí běžná jízdenka víc než 250 korun. „Ukáže se obrovský propad v druhé půli roku, kdy budou desetitisíce cestujících jezdit zadarmo,“ nastínil Berounský.

Vypovězenou smlouvu nahradí nová

Dráhy smlouvu s firmou Bohemia Rail sice vypověděly a poukázaly na to, že jejich zaměstnanec, který smlouvu připravoval, nedodržel interní pravidla, zároveň ale připravily smlouvu novou. Bohemia Rail podle ní může připravovat další prodeje až do roku 2011.

„Tato firma má větší dosah než České dráhy, které momentálně mají tři pracovníky v oddělení prodeje,“ zdůvodnil uzavření nové smlouvy náměstek ředitele ČD Miroslav Šebeňa. Podle odboráře Berounského tak ale dráhy znevýhodňují svůj vlastní přímý prodej jízdenek.

Poukázky prodával za 250 korun řetězec Globus
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24