Největší nebezpečí silnic? Opilci, ukázal průzkum

Praha – Opilí a zdrogovaní řidiči jsou podle svých střízlivějších kolegů největším nebezpečím, které číhá na silnicích. Vyplývá to z internetového průzkumu agentury SANEP, kterého se zůčastnilo téměř 16 tisíc řidičů. Velmi nebezpeční jsou podle nich také bezohlední řidiči a tzv. piráti silnic. Naopak řidiče, kteří jedou v technicky nezpůsobilém vozidle, nepovažuje veřejnost za příliš nebezpečné. Českým řidičům příliš nevadí ani často kritizované billboardy u silnic.

Podle průzkumu se lidé na českých silnicích necítí bezpečně a jsou přesvědčeni o tom, že dopravní policie nedělá, co by měla.

Řidiče pod vlivem alkoholu či omamných látek označilo v průzkumu za největší bezpečnostní riziko přes 33 procent, bezohledné řidiče 16,5 procenta a tzv. piráty silnic 5,5 procenta dotázaných.

Za největší bezpečnostní riziko považuje 1,6 procentra respondentů předjíždějící kamiony, které zpomalují provoz na dálnici zhruba na 80 km/h. Telefonující řidiče podobně ohodnotilo 1,5 procenta a mikrospánek 1,3 procenta oslovených.

Naopak jen 0,3 procenta dotázaných považují za největší bezpečnostní riziko billboardy podél silnic a 0,2 procenta si totéž myslí o technicky nevyhovujících automobilech.

Přes 68 procent dotázaných se nedomnívá, že schválené billboardové plochy podél silnic představují pro řidiče zásadní bezpečností riziko, a myslí si, že jejich odstranění by výrazně nepřispělo ke snížení počtu nehod a bezpečnostních rizik spojených s jízdou. Průzkum ovšem zároveň zjistil, že tyto billboardy ohrozily přes 11 procent dotázaných.

Průzkum se konal ve dnech 11. až 31. července 2010. Základem byl vzorek 15 607 dotázaných ve věku 18 až 69 let. Statistická chyba se pohybuje kolem 1,5 procenta.