John: Policisty a hasiče propouštět nebudeme

Praha - Ministr vnitra Radek John dnes představil úsporný plán pro příští rok. Ve svém resortu má ušetřit 8,3 miliardy korun. Na platy policistů a hasičů se v tomto roce sahat nebude, nemusí se bát ani propouštění. V rámci nařízení vlády se jim ale od příštího roku jako ostatním státním zaměstancům sníží tarify o deset procent. Hlavní škrty půjdou z provozu a z investic. Nebudou se například obsazovat uvolněná místa. Důraz bude kladen i na výsledky personálních auditů. V letech 2012 až 2014 už se na ministerstvu škrtat nebude. John ale upozornil, že sedmdesát procent rozpočtu tvoří povinné mandatorní výdaje, míst, kde lze ušetřit, je tak opravdu málo a škrty budou bolestné. Strategii boje proti korupci představí ministr v září.

John upozornil, že mimo jiné díky důslednému kontrolování všech faktur nad 50 tisíc korun se podařilo jen za první měsíc ušetřit 900 tisíc korun: „Kdyby se takto postupovalo, ministerstvo vnitra by jenom důsledným hlídáním faktur ušetřilo 11 milionů korun ročně. Není to velká částka, ale každá koruna dobrá.“ Bolestivé budou škrty jak u hasičů, tak i u policie. Ministerstvo ale podle Johna udělá všechno proto, aby jeho výkon nebyl ohrožen: „Abychom se dostali k tomu, že budeme mít menší, efektivnější a nakonec lépe placený policejní sbor.“

„Světlo na konci tunelu“ vidí John v letech 2012 až 2014, kdy už se škrtat nebude a vznikne tak prostor pro fond odměn a rezerv, ze kterého se bude resort stabilizovat. Na pohyblivou částku platů příslušníků policie plánuje John použít peníze určené pro policisty, kteří ze sboru odejdou. Ročně jich bývá kolem 1 500.

Radek John:

„Ten, kdo chce pracovat a bude mít výsledky v objasněnosti, ten, kdo bude mít výsledky v boji proti korupci, ten hasič, který udělá hrdinský čin, bude odměněn tak, že bude mít více, než měl dosud.“

„Nemáme na luxus, nemáme na nadstandard. poprvé od roku 1999 bude mít policie na provoz méně než pět miliard korun.“

Největší škrty přijdou v oblasti investic. „Bude to bolet celý národ, ale nemůžeme jinak,“ uvedl ministr. Omezí se tak i služby, které policie nemusí dělat ze zákona. Ukončí se například všechny zahraniční policejní mise a náklady s nimi spojené. Policie nepostaví ani krajské ředitelství v Liberci. John chce také změnit zákon o placení odposlechů. Podle zákona za ně musí policie operátorům platit. Jen v loňském roce to ministerstvo přišlo na 180 milionů korun: „Budeme žádat změnu zákona a legislativy, abychom neztráceli stovky milionů za to, že chráníme občany.“

John: Rádi bychom nabídli i nějaký ten vrtulník

Ušetří se i na technice a stavbách pro hasiče. Zredukuje se nákup nových cisternových stříkaček. Výstavby se nedočkají tři nové stanice, tři se nezrekonstruují: „Měli jsme nejluxusnější záchranný systém v této republice, nebudeme ho mít nejlepší v Evropě, bohužel.“ Zrevidují se i všechny projekty eGovernmentu. „Skvěle to znělo, ale nikdo nezjišťoval, kolik bude stát provoz,“ upozornil John.

Jeroným Tejc (ČSSD):

„Pan John celému národu ukázal nejen svou nekompetentnost, ale i svou drzost. Ve chvíli, kdy jsme ohrožováni povodněmi a přírodními katastrofami, sahat na integrovaný záchranný systém a investice do hasičského záchranného sboru, je podle mého názoru velmi hloupé.“

Ministerstvo chce prodat i nepotřebné objekty. „Podnikatel, který není v krizi, může s ministerstvem udělat velký byznys. Rádi bychom nabídli i nějaký ten vrtulník, kdybyste o někom věděli, dejte vědět,“ uvedl na tiskové konferenci ministr.

Právě škrty ve mzdách se ale nelíbí odborářům a nevylučují, že se kvůli nim připojí k protestům dalších zaměstnanců státu. „Nechci, aby se šetřilo v provozu při výkonu služby, to znamená, aby policisté neměli kancelářské prostředky, aby neměli techniku nebo nemohli jezdit služebními vozidly. Takové případy se stávají už nyní,“ řekl ČT předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek. Šetřit se podle něj může v logistice, ale ne na přímém výkonu služby. Obává se, že úspory se mohou dotknout i různých opatření například na fotbale a jiných akcích.