Nemocnice si musí poradit chytře, říká ministr zdravotnictví

Praha - Nový ministr zdravotnictví Leoš Heger za TOP 09 má stejně jako jeho vládní kolegové jeden hlavní úkol, a to šetřit, kde se dá. Jenže už od června lékaři v nemocnicích hrozí, že bez zvýšení platu ke konci roku odejdou. Podle odborů jich může nakonec odejít tolik, že některým zařízením hrozí úplný konec. „Lékař je nenahraditelný, jestliže sedí u pacienta, vyšetřuje nebo operuje. Ale je nahraditelný v řadě funkcí administrativních a organizačních,“ radí ministr, jak by se dalo na platy ušetřit. Šéfům nemocnic vzkazuje, že si musí „poradit chytře“. Nový ministr zdravotnictví byl hostem pořadu Hyde Park ČT24.

Problémem podle ministra není především nedostatek lékařů, ale spíše jejich špatné rozvrstvení. Zatímco ambulantních specialistů je příliš mnoho, chybí doktoři v nemocnicích. „Je třeba pracovat na tom, jakmile se zvrátí hospodářská krize, aby se platy lékařů, které jsou diktovány tarifními podmínkami nebo nemocničními managementy, zvýšily a ta práce pro lékaře byla atraktivnější.“

Další vrstvou, na kterou se chce ministr zaměřit, jsou lékaři praktičtí. Ti prý jsou zanedbanou skupinou, o kterou se nestaral komunistický režim a výrazné zlepšení nenastalo ani po revoluci. „Já praktikům jedním dechem slibuji, že se o ně budu starat, postarám se, aby jim pojišťovna platila více výkonů, aby se přiblížili lékařům, co jsou ve Švýcarsku nebo v Anglii,“ říká. „Ale druhým dechem říkám, že budou muset pracovat více,“ dodává.

Video Hyde Park ČT24
video

Hyde Park ČT24

Některé změny je podle ministra nutné dělat velmi plynule. Jiné je ale možno učinit rychle. Jako příklad zmiňuje změnu proskripčních limitů u praktických lékařů. „Slyšel jsem, že praktický lékař nemůže předepsat chodítko,“ zlobí se ministr. Na změně se ale ještě musí domluvit s pojišťovnami.

Zaměřit se chce také na zlepšení podmínek začínajících doktorů. „Budou přehodnocena všechna vzdělávací kritéria, takže více času by mladí lékaři měli strávit ve svém oboru. Mělo by se trošku omezit povinné kolečko, kterému se dnes mezi nespokojenými lékaři říká 'opakovaní šestého ročníku'. Já jsem velmi pro, aby se to zkrátilo na základní dva obory, internu a chirurgii,“ říká například.

Při kontrolách by se poplatky platit nemusely

Na ministra zdravotnictví čekají další kritická témata. Jedním z nejpalčivějších jsou regulační poplatky. Vláda sice plánuje zrušit ten nejkritizovanější, a to za položku na receptu. Omezeny by mohly být také poplatky například za opakované prohlídky.

„Poplatek by měl být především vstupní. Protože tam je možnost pacienta odradit, aby s banalitami k lékaři nešel. Tam je regulační funkce naplněná. Při dalších kontrolách, jestliže to je na jednu diagnózu v období pár týdnů, by se podle mne poplatky platit nemusely,“ připustil ministr.

Leoš Heger

je už šestnáctým českým ministrem zdravotnictví. Průměrná výdrž ministra zdravotnictví je jeden rok a tři měsíce. „Je to prestižní záležitost. Kdybych překonal rekord, tak budu velmi rád,“ komentuje to Heger s úsměvem.