Soud potvrdil, že policisté podváděli při studiu na vysoké škole

Ostrava - Dva bývalí policisté ze Šumperska podváděli při studiu na vysoké škole. Jeden skládal zkoušky za druhého. Potvrdil to dnes odvolací senát Krajského soudu v Ostravě. Podle něj se bývalí strážci pořádku dopustili poškozování cizích práv. Soud ale upustil od jejich potrestání. Rozsudek je pravomocný, muži by ale mohli ještě podat dovolání.

„Soud jednoznačně konstatoval, že porušili zákon a poškodili práva Ostravské univerzity. S ohledem na to, že se oba přiznali, svého jednání litovali a omluvili se, dospěl senát k názoru, že k jejich potrestání už postačilo projednání případu před soudem. Oba navíc už od policie museli odejít,“ uvedl státní zástupce.

Bývalý šéf šumperských policistů Jakub Kunčar podle rozsudku složil v roce 2008 za podřízeného Michala Jehurnova dvě zkoušky na Ostravské univerzitě. Jehurnov studoval třetím rokem obor sociální pedagogika, prevence a resocializace. Kunčar, který už ukončil dvě vysoké školy, mu se studiem pomáhal. Po druhém podvodu oba na místě zadrželi pracovníci Inspekce ministra vnitra. Policisté dostali výpověď a Jehurnova později disciplinární komise vyloučila i ze školy.

V roce 2009 se případ dostal před soud. Okresní soud v Ostravě ale nejprve vynesl zprošťující rozsudek, když soudkyně dospěla k názoru, že nešlo o trestný čin. Státní zástupce Dlouhý se ale odvolal a ostravský krajský soud nařídil nové projednání s tím, že se oba bývalí policisté dopustili zločinu a měli by být potrestáni. Letos v březnu stejná soudkyně vynesla nový rozsudek. Policisté odešli s půlročními podmíněnými tresty. Proti rozsudku se ale odvolal Jehurnov. „Udělal jsem to. Jsem ale přesvědčen, že jsem nespáchal trestný čin,“ řekl tehdy po odchodu z jednací síně.