Pražská Legerova ulice je nejzamořenější v republice

Praha – Legerova ulice v Praze drží nezáviděníhodné prvenství. Podle měření meteorologů jde o nejvíce zamořenou ulici oxidem dusičitým v České republice. Nepomohlo tak ani opatření Prahy 2, která nechala loni na jaře uzavřít jeden jízdní pruh. Poklesly sice prachové částice, ale větší koncentrace aut naopak zvýšila oxidy dusíku. Situace se tak prakticky nezměnila. Druhé místo obsadila Všebořická ulice v Ústí nad Labem.  

„Tenkrát tu byla všude zeleň, o kousek dál stálo koupaliště,“ vzpomínal Jaromír Novák na 80. léta, kdy se do Legerovy ulice nadšeně stěhoval. Dnes je tu podle něj peklo. Denně místem projedou desítky tisíc aut, kvůli hluku se nedá spát, zápach z výfuků neumožňuje ani vyvětrat. V září by ale měly domy dostat alespoň nová okna: „Ale i kvůli tomu jsme museli sepsat petici, abychom město dotlačili alespoň k tomu.“

Špatné prostředí se odráží i na cenách bytů

Legerova ulice ale není jediná v Praze, kde jsou problémy. Podobně je na tom i ulice Svornosti a Sokolovská. Lidé se dusí i na Smíchově a v Řeporyjích. Pobyt v takto zamořeném prostředí znamená hrozbu nejen pro starší lidi, ale i pro děti. Potíže mohou mít i dospělí. Běžná onemocnění, jako je chřipka, se u nich mohou léčit obtížněji. „Dlouhodobý pobyt v takovém prostředí může zhoršit zdravotní stav lidí s dýchacími obtížemi či u kardiaků,“ upozorňuje Helena Kazmarová ze Státního zdravotního ústavu.

Nejzamořenější ulice v Praze

0
  1. Legerova (Praha 2)
  2. Svornosti (Praha 5)
  3. Sokolovská (Praha 7)
  4. Řeporyje (Praha 13)
  5. Šrobárova (Praha 10)
  6. Vysočany (Praha 7)

Špatné prostředí se odráží i na cenách bytů. Městská část Praha 2 se snaží problém řešit. „Chtěli bychom, aby za Nuselským mostem byl semafor. Auta by tu potom nestála a na zelenou vlnu by plynule projížděla,“ vysvětlil místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek. Objevily se také plány vést Legerovu ulici podzemním tunelem. Praha 2 se kloní spíš k utlumení dopravy.  

Nejzamořenější ulice v Praze
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24