Letištní taxikáři podvádějí dál - navíc si účtují tisíce

Praha - Kontroly taxikářů na pražském letišti ukázaly, že se přestupku dopustil každý druhý. Většinou šlo o předražené jízdné. Cizinecká policie společně s úředníky magistrátu a týmem městské policie na Ruzyni kontrolují vozidla taxi od poloviny ledna. Důvodem jsou časté stížnosti cestujících. Na podvodné taxikáře upozorňují i zahraniční průvodci.

Ceny účtované některými taxikáři jsou pověstné. Jízda taxíkem z centra metropole na letiště by podle sazebníku, který stanovil magistrát hlavního města, měla stát přibližně 600 korun. Někteří taxikáři si však neváhají naúčtovat ceny mnohonásobně vyšší, například až 5 000 korun.

Od 12. ledna zkontrolovali policisté 774 vozů taxi. Na místě udělili 255 pokut za téměř 133 tisíc korun. To je ovšem v průměru jen 500 korun za přestupek. Dalších 78 taxikářů předali do správního řízení, uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Ve správním řízení pak hříšníky čekají mnohem vyšší pokuty, než mohou dostat na místě. Ani ty však očividně nejsou dostatečně tvrdým napomenutím.

Na letiště smějí zajíždět jen vozy dvou taxislužeb. Cizinecká policie, pod kterou kontroly letiště patří, ve spolupráci s pracovníky magistrátu a městskou policií kontroluje všechny vozy taxi, nejen ty, co mají dohodu s letištěm. Oslovuje i cestující, aby se dozvěděla, kolik zaplatili za přepravu na letiště. Od řidiče si policisté vyžádají knihu jízd nebo kopii stvrzenky.