Vláda rozhodla o rušení ambasád

Praha - Vláda dnes rozhodla o zrušení pěti velvyslanectví, konkrétně v Kongu, Venezuele, Keni, Jemenu a Kostarice. Snahou ministerstva zahraničí jsou především úsporná opatření. Dlouhou dobu zvažovaný návrh české diplomacie byl na dnešní jednání vlády zařazen nečekaně, nebyl ani uveden v avizovaném programu. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který je v tyto dny na dovolené, zatím sám o konečném rozhodnutí vlády informován nebyl. O zařazení bodu do programu schůze však věděl. Zástupci českého obranného průmyslu, kteří často obchodují s cizími zeměmi, se dnes nechali slyšet, že zrušení velvyslanectví ve světě může ztížit zahraniční obchod. Minulý týden proto zaslali dopis ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi, v němž ho nabádali, aby snižování počtu ambasád ještě zvážil.

O zrušení několika velvyslanectví se spekulovalo delší dobu. Původně se hovořilo zhruba o deseti misích. Rušení ambasád kritizovala opoziční ČSSD, která soudí, že to uškodí českému exportu. Rušení ambasád je součástí plánu na šetření státních výdajů, které státním úřadům nařídila nynější vládní koalice. Ministerstvo zahraničí zřejmě chystá také propouštění. Podle posledních informací by mělo odejít přibližně sto zaměstnanců. Ministerstvo dále připravuje snížení provozních nákladů, omezení investiční činnosti, přehodnocení potřebnosti majetku. Úspory čekají na Česká centra, která propagují zemi v zahraničí.

Mluvčí Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Martina Fišerová:

„Tento krok může ztížit zahraniční obchod. Proto jsme minulý týden velmi diplomatickou cestou vyzvali pana ministra zahraničí, aby plánované rušení ambasád zvážil.“

Naposledy ministerstvo zahraničí zrušilo české velvyslanectví v Angole, uzavřen byl také konzulát v kanadském Montrealu. Předchozí kabinet už rozhodl o tom, že stát zruší česká zastoupení v brazilském Sao Paulu, v Zimbabwe či v Kolumbii. Naopak otevřeno bylo velvyslanectví v Ázerbájdžánu. Česká diplomacie kvůli škrtům zvažuje zřizování společných úřadů s jinými zeměmi EU.

Už v červnu diplomacie uvedla, že přijala řadu úsporných opatření ve výdajích na telekomunikace, nákupy majetku, provoz a nákup aut, pracovní cesty, provoz zastupitelských úřadů. Pozastavila také některé plánované investiční akce a odsunula otevření dalšího ročníku Diplomatické akademie, kde si vychovává nové diplomaty.