Sněmovna bude ombudsmana volit 7. září

Praha - Sněmovna se kvůli volbě nového ombudsmana sejde 7. září na mimořádné schůzi. O její svolání požádají koaliční poslanci, uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Největší šance na zvolení má zřejmě bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský, na tomto jméně se pravděpodobně shodnou strany vládní koalice, o výběru ombudsmana ale ještě strany budou jednat.

Varvařovského do volby vyslal Senát, včera získal hned v prvním kole 49 ze 72 možných hlasů. Nominovaly ho senátorky Alena Venhodová z ODS a Jana Juřenčáková z klubu TOP 09 a Starostové. Předseda ODS a premiér Petr Nečas i další koaliční lídři dali najevo, že chtějí, aby koalice při sněmovní volbě ombudsmana byla jednotná. To se nestalo při první volbě v červenci, když žádný z kandidátů nezískal potřebnou podporu. 

Varvařovský zřejmě nebude vadit ani Věcem veřejným, které zatím v Senátu zastoupení nemají. Už včera uvedl předseda strany Radek John, že by se koalice na tomto jménu mohla shodnout. Podle šéfa poslanců TOP 09 Petra Gazdíka budou o výběru nového ombudsmana jednat koaliční lídři ve formátu K9, schůzka se uskuteční příští týden po návratu předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga z dovolené. 

Poslanci budou 7. září vybírat celkem ze čtyř jmen. Dva kandidáty zvolil Senát, kromě Varvařovského půjde do volby ještě předseda pražské židovské obce František Bányai. Dva kandidáty pak navrhl prezident Václav Klaus: bývalého jihočeského hejtmana Jana Zahradníka (ODS) a znovu občanského aktivistu Johna Boka, kterého navrhl už do první volby.