Pospíšil chce zrušit laiky u soudu

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) chce zrušit laické přísedící u soudu, tedy lidi bez právního vzdělání, kteří spolu s předsedou senátu rozhodují o vině a trestu. Návrh zákona by rád poslal vládě ještě letos, aby už od poloviny příštího roku mohl platit. Pospíšil do konce roku chystá balík dalších dvanácti reformních kroků, které by měly rozhodování českých soudů zrychlit a práci soudců zefektivnit. Podrobnosti představí ministerstvo zítra.

Soudci z lidu před listopadem zastupovali u soudů hlas pracujících lidí. I když česká justice od té doby prošla velkou změnu, laici rozhodování soudů dál ovlivňují. Ministr spravedlnosti chce zrušením přísedících nejen zrychlit soudní řízení a ušetřit peníze - řádově desítky milionů ročně -, ale také předejít stížnostem. „Je velmi obtížné vysvětlit občanovi, že v jeho věci byl soudce profesionál přehlasován dvěma přísedícími laiky,“ uvedl Pospíšil.

U některých civilních případů dnes zákon vyžaduje, aby přísedícími byli soudci. I ti by u prvního kola rozhodování už nemuseli sedět, a mohli by se tak věnovat jiným kauzám. Viceprezident Soudcovské unie Tomáš Mottl se domnívá, že by to soudní řízení určitě urychlilo. Podle občanského aktivisty Johna Boka, který je zároveň jedním z kandidátů na ombudsmana, laičtí přísedící nemají u soudu co dělat. Plošně by je ale nerušil. Pospíšil také podotýká, že konečné slovo bude mít v případě odvolání stejně vždy senát vrchních soudů, tudíž je daná záruka, že případ bude důkladně prozkoumán.

Video Reportáž Olgy Málkové
video

Reportáž Olgy Málkové

Pospíšil chystá i další reformní kroky, které by měly práci soudů zrychlit a zefektivnit. Změny by se měly týkat dvou oblastí – reformy justice a úsporných opatření. Mezi ně patří například novela trestního řádu týkající se korupce, změna tarifů pro advokáty ex offo či úprava soudních poplatků.


Podle programového prohlášení se chce resort spravedlnosti v tomto volebním období vrátit k projektům, které započal Pospíšil již před loňským pádem vlády. Mezi hlavní plány úřadu patří prosazení nového občanského zákoníku, další elektronizace justice, zpřísnění podmínek pro jmenování soudců a přijetí nového trestního řádu a zákona o mediacích. Pospíšil také již dříve uvedl, že chce v rámci boje proti korupci změnit postavení státních zástupců. Zvažuje, že by je stejně jako soudce mohl jmenovat prezident na návrh vlády. Možné jsou ale i jiné varianty včetně parlamentní cesty.