ÚOHS potvrdil pokutu za chyby při výstavbě justičního paláce v Brně

Brno - Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 200 tisíc korun Krajskému soudu v Brně za výstavbu justičního paláce. Rozhodnutí učinil v květnu letošního roku, úřad ho na webu zveřejnil až dnes. Tendr v minulosti prověřoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) i policie, důvodem bylo prodražení stavby z původně přepokládaných 786 milionů korun na bezmála dvě miliardy. Rozhodnutí ÚOHS se týká jen výstavby menší z obou staveb.

Antimonopolnímu úřadu vadilo využití opce na dodatečné práce v objemu převyšujícím 233 milionů korun bez DPH. Opce bylo podle ÚOHS využito v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Rozsah dodatečných prací totiž narostl o více než 100 procent, než soud původně předpokládal. „Zadavatel nebyl oprávněn opčního práva využít,“ je uvedeno v rozhodnutí, které podepsal předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Podle textu rozhodnutí muselo být navýšení dodatečných prací Krajskému soudu v Brně již v průběhu zadávacího procesu zjevné. Tím, že soud vedl jednání pouze se společností IMOS Brno a nevyhlásil novou soutěž, porušil zákon o veřejných zakázkách. Soud podle ÚOHS v případě otevřené soutěže mohl obdržet i výhodnější nabídku, než byla ta nakonec realizovaná.

ÚOHS se případem začal zabývat na základě závěrů Nejvyššího kontrolního úřadu. Krajský soud v Brně v souvislosti s justičním areálem, který byl otevřen již loni, porušil zákon o veřejných zakázkách podruhé. První pochybení se týkalo pořízení nábytku. O financování paláce, který je největší stavební investicí justice v regionu, se zajímala i policie a státní zastupitelství. Podezření ze spáchání trestného činu se nepotvrdilo. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil kvůli financování výstavby podal loni na šéfa brněnského krajského soudu Jaromíra Pořízka kárnou žalobu. Hlavně proto, že soud neuzavřel dodatek k původní smlouvě se stavební firmou a navíc překročil stanovený rozpočet. Neuspěl s ní.