Do Strakonic se sjeli dudáci z celého světa

Strakonice - Ve Strakonicích začal včera průvodem dudáckých kapel 19. ročník Mezinárodního dudáckého festivalu, který potrvá až do neděle. Sjelo se na něj kolem tisícovky účinkujících z 15 evropských zemí, například ze Skotska, Turecka nebo Francie. Divákům se představí 35 souborů od dětských po dospělé. Partnerem festivalu je Česká televize, záštitu převzal prezident Václav Klaus.

Průvodu hudebníků v ulicích města přihlíželo několik tisíc diváků. Klaus sledoval defilé dudáckých skupin z balkonu strakonického hradu. K městu má prý blízký vztah. Novinářům řekl, že tu má řadu příbuzných a město zná. Folklor podle něj patří k České republice i její kultuře. „Držme si ho (folklor), nedívejme se pouze na nejposlednější hity televizního kanálu, dívejme se i trošku dozadu, na ten folklor,“ řekl Klaus.

Podle organizátorů by lahůdkou festivalu měly být večerní koncerty v letním kině, kde budou hrát ty nejprestižnější zahraniční soubory. Dudy se lidem představí nejen v rámci folklorních souborů, ale i v jiných žánrech, například v historických či rockových skupinách. Pro příznivce vážné a duchovní hudby jsou připraveny dva koncerty v sobotu, jeden v kostele sv. Markéty a druhý v domě kultury, který předvede neobvyklé spojení dudáků s filharmoniky. Součástí festivalu je i Evropské setkání výrobců dud. Na neděli pak organizátoři chystají další průvod městem.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Strakonický Mezinárodní dudácký festival se poprvé konal v roce 1967, pořádán je jednou za dva roky. K pravidelným účastníkům patří skotští dudáci, někteří z nich jezdí do Strakonic skoro třicet let. Podle nich patří jejich čeští kolegové ke špičce.

Prezident Václav Klaus na zahájení mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích.
Prezident Václav Klaus na zahájení mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích.