Trestní stíhání členů „komanda ČEZ“ bude zřejmě pokračovat

Olomouc – Stíhání 13 zaměstnanců odboru netechnických ztrát (NTZ) firmy ČEZ bude zřejmě dál pokračovat. Občanské sdružení ze Štarnova na Olomoucku, které navíc ČEZ opět žaluje kvůli jeho postupu proti černým odběratelům, podalo stížnost a krajské státní zastupitelství Ostrava předchozí usnesení o ukončení trestního stíhání 18. srpna zrušilo. Podle člena sdružení Pavla Škrance už okresní prokurátor dostal nařízení, aby vypracoval novou žalobu. Informaci přinesl Olomoucký deník.

„Podali jsme stížnost a krajský zástupce jí vyhověl. Nyní nařídil okresnímu prokurátorovi, aby vypracoval novou žalobu,“ uvedl Škranc. Doručení spisu potvrdil serveru Aktuálně.cz i státní zástupce Okresního státního zastupitelství Olomouc Jiří Jančík. Olomoucké okresní státní zastupitelství stíhání zrušilo 4. května, rozhodnutí se ale krajskému zastupitelství od samého začátku nelíbilo.

ČEZ je stále přesvědčen, že okresní státní zastupitelství zrušilo stíhání právem. Vyšetřování podle něj žádné důkazy o vině nepřineslo. Občanské sdružení s názvem Sdružení vydíraných občanů ozbrojeným komandem už ale zaslalo pražskému městskému soudu žalobu. Pokud s ní uspěje, měla by na ni navázat série žalob o náhradu škody. Sdružení obviňuje ČEZ z vydírání, podvodu, porušování domovní svobody, poškozování cizích práv, neoprávněného podnikání, neoprávněného nakládání s osobními údaji a bezdůvodného obohacení. K žalobě se dosud připojilo 143 lidí z celé země.