Prioritou Jiřího Dienstbiera ml. je zachování sportovišť a zlepšení dopravy

Praha - Kandidátem sociální demokracie na post primátora Prahy je v české politice zatím málo okoukaná tvář s velmi známým jménem –jednačtyřicetiletý Jiří Dienstbier mladší. Přestože se do povědomí lidí více zarývá až v posledních týdnech také jako stínový ministr spravedlnosti ČSSD, o jejich osudech jako zákonodárce spolurozhodoval už v dobách československé federace, tehdy mu v době zvolení bylo 21 let.

Jiří Dienstbier mladší jako milovník památek je chce chránit před monstrózními stavbami, stejně se chce bít i za zeleň. Zamést by chtěl se všemi hernami v Praze a vadí mu představa zvěčněného Michalea Jacksona v Letenských sadech. Černě vidí osud pražského okruhu, ten podle něj nebude dostavěný ani v následujícím volebním období. Přesto je zlepšení dopravní situace v metropoli jednou z jeho priorit:

„Mělo by se přistoupit k humanizaci magistrály, čtyřproudová dálnice v centru městu je nesmysl. Chceme dokončit vnější a vnitřní silniční okruh a taky hodně podporovat odstavné parkoviště na okrajích města tzv. Park and Ride,“ uvedl v pořadu České televize Hyde Park. Podporovat chce také železniční dopravu, která by měla ulehčovat automobilové dopravě na příjezdu do metropole. Z tohoto důvodu chce zachovat Masarykovo nádraží na současném místě. „Je to nepřijatelné. Kromě toho, že je to krásná budova, ještě dobře slouží, neboť pomáhá městu z hlediska dopravní zátěže. Určitě nechci komerční prostory místo Masarykova nádraží.“

Video Hyde Park ČT24
video

Hyde Park ČT24

Zachování sportovišť

Kromě oranžové barvy sociální demokracie hájí Jiří Dienstbier mladší taky zeleno-bílou. Je totiž místopředsedou sdružení fanoušků fotbalových Bohemians 1905 a za svůj klub aktivně kope - v právních sporech. Nechce se smířit se stěhováním fotbalistů z Dolíčku na Eden. Tvrdí že, na pozemcích pod tradičním stadionem Bohemky chce radnice Prahy 10 stavět. „Přímý důkaz, že se projekt chystá, nemám. Připouštím, že je to v rovině spekulací,“ uvedl.

Právě developeři jsou jedním z problémů hlavního města, se kterými by jako primátor chtěl bojovat, jeden z jeho prvních kroků by směřoval na změny v územním plánu Prahy, které by okamžitě zrušil. Zasadit se chce o zachování sportovišť a to nejen stadionu Bohemians ale třeba i Strahovského stadionu. V tomto případě mu vadilo, že místo sportoviště měly v areálu vyrůst luxusní byty. „Dnes je tam osm fotbalových hřišť, které slouží mládeži Sparty, pravidelně tam sportuje mnoho set dětí. Ta plocha by v každém případě měla být zachována pro sportovní využití," říká Jiří Dienstbier junior.

Není však jisté, že své vize dokáže přetavit ve skutečnost. I kdyby totiž sociální demokracie volby v Praze vyhrála, nejspíš jen těžko bude hledat koaličního partnera.

Očista sociální demokracie

Jiří Dienstbier mladší strávil skoro celý život na Praze 2, narodil se ale ve Washingtonu. Vyrostl v rodině disidentů, oba jeho rodiče podepsali Chartu 77, což se projevilo i v jeho mládí. Během revolučního roku 1989 byl aktivním členem studentského hnutí, pomáhal organizovat pochod Prahou a v dresu mladých taky v jednadvaceti letech nakonec napochodoval do posametového federálního shromáždění. Barvu studentů pak v roce 1997 vyměnil za oranžovou ČSSD. Dva roky předsedal mladým sociálním demokratům, za stranu dvakrát zasedl i do zastupitelstva druhé pražské části. Teď chce sociální demokracii změnit a očistit.

Sám o sobě tvrdí, že úplatky na něj neplatí a to samé by rád slyšel i od svých spolustraníků. V žaludku mu leží především velrybářské praktiky regionálních kmotrů, hlavně pak v Ústeckém kraji. Recept, jak ČSSD těchto vlivů úplně zbavit sice nezná, cestu ale vidí ve větší otevřenosti strany a skoncování s agresivní politikou.