Sobotka: Silný mandát šéfa ČSSD zajistí přímá volba

Praha - Úřadující předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka je nakloněn tomu, aby straníci vybírali příštího šéfa ČSSD v přímé volbě, nikoli, aby ho za ně volili delegáti na stranickém sjezdu, jako tomu je dosud. V létě proto takový návrh rozeslal k připomínkám. Konečné slovo ke způsobu volby vynese širší vedení strany po podzimních volbách. Předchozí šéf ČSSD Jiří Paroubek opustil funkci v reakci na výsledky voleb do sněmovny. Strana má tak v březnu vybrat jeho nástupce.

„Já bych pokládal za velmi důležité, aby příští předseda sociální demokracie měl silný mandát. A takto silný mandát může poskytnout přímá volba všemi členy sociální demokracie,“ řekl Sobotka v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize. „Já se domnívám, že by to byla vhodná volba, budu tuto volbu podporovat a snažím se ji prosadit v rámci sociální demokracie,“ dodal. Potvrdil také, že rozhodnutí o způsobu volby má ústřední výkonný výbor strany na programu prvního zasedání po podzimních senátních a komunálních volbách. 

Jak v sobotu informovala Mladá fronta Dnes, volba by byla vyhlášena na určitý den a strana by vyzvala své členy, aby vhodili hlasovací lístky do uren v krajských nebo okresních sídlech strany. Volba bude zřejmě dvoukolová, jako volby do Senátu. Nyní se řeší, zda by se hlasy sčítaly již v jednotlivých regionech, nebo zda by se vozily ke sčítání až do Prahy. 

O funkci předsedy již projevili zájem čtyři lidé: jihomoravský hejtman Michal Hašek, senátor Vladimír Dryml, současný úřadující šéf Bohuslav Sobotka a bývalý ministr vnitra Martin Pecina.