Možná protekce vrátila radnímu řidičský průkaz

Brno - Díky dovršené kolekci dvanácti trestných bodů přišel jihomoravský radní Jiří Janda (ČSSD) loni o řidičský průkaz. Odvolal se ale ke krajskému úřadu, který posléze vyhověl jednomu z jeho odvolání a jeden přestupek mu kvůli formálnímu pochybení smazal. Jihomoravský radní pro školství a hodonínský zastupitel Janda už znovu sedí za volantem. Podle úřadu je vše v pořádku, Jandovi kritici ale upozorňují na to, že požadovat vyřízení záležitosti u vlastního zaměstnavatele čisté není. Na kauzu upozornila Mladá fronta Dnes. Hejtman Michal Hašek (ČSSD) požádal ministra dopravy Víta Bártu (VV) kvůli pochybnostem o kontrolu.

Úředníci nijak nezkoumali, zda radní Janda na křižovatce v Dolních Bojanovicích pochybil, nebo ne. Kvůli formálním nedostatkům písemného rozhodnutí mu příslušné body jednoduše připsali zpátky. „Jednalo se o závažný problém v souvislosti s vyhotovením toho rozhodnutí. Každé rozhodnutí musí obsahovat zákonem stanovené požadavky. Toto rozhodnutí dané požadavky nesplňovalo,“ uvedl pro ČT vedoucí krajského dopravního odboru Rostislav Snovický.

Jiří Janda pro ČT uvedl, že každý občan má na odvolání právo a dál se k celé věci odmítá vyjadřovat. Jandovo jednání okamžitě vyvolalo ostrou kritiku především proto, že ti, kteří o zrušení přestupku rozhodli, potkává radní každý den v zaměstnání.

Hašek požaduje kontrolu z ministerstva

Z tiskového vyjádření Michala Haška:

„V návaznosti na dnešní informace MfD o údajném nestandardním postupu Krajského úřadu Jihomoravského kraje při vyřizování dopravních přestupků krajského radního Jiřího Jandy (ČSSD) jsem se rozhodl okamžitě požádat ministra dopravy JUDr. Bártu o mimořádnou kontrolu tzv. výkonu přenesené působnosti v oblasti dopravní přestupkové agendy na Krajském úřadě JmK, a to za uplynulé dva roky.“

K Jandově případu prohlásil hejtman Hašek, že ani ve své pozici nemůže nahlížet do spisu, v němž se vede správní řízení s konkrétním člověkem. Kvůli celé záležitosti požádal ministra dopravy Víta Bártu o mimořádnou kontrolu přestupkové agendy, kde se řidiči odvolávají proti rozhodnutím úředníků na dopravních odborech radnic. Když kontrola zjistí nedostatky nebo nestandardní postup, chce Hašek vyvodit odpovědnost konkrétních lidí. „Ta kontrola bude mimořádná, bude na naši vlastní žádost. Já žádám pana ministra, aby prověřil věci minimálně dva roky zpětně,“ řekl ČT Hašek.

Janda v krajské radě skončí, ovšem bez souvislosti s dopravními přestupky. Podle nové koaliční dohody ČSSD a KDU-ČSL, kterou zástupci obou stran podepsali dnes, na něj nezbude místo. Práci na celý úvazek na kraji ovšem bude mít dál, a to jako uvolněný předseda výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost.