Za ubití Vietnamce při zatýkání dostal policista 3,5 roku

Brno - Brněnský krajský soud dnes poslal na 3,5 roku do vězení policistu Josefa Srnského za brutální útok na jednatřicetiletého Vietnamce. Napadení se odehrálo loni v lednu v Brně a cizinec několik hodin po něm na následky vzniklých těžkých vnitřních zranění zemřel. Se Srnským byla k pobytu za mřížemi odsouzena i někdejší sousedka Vietnamce Kateřina Slavíčková, která se na bití cizince podílela. Dostala 2,5 roku vězení. Odsouzení ale vinu popírají a proti verdiktu se odvolali. Případem se proto bude muset zabývat olomoucký vrchní soud.

Srnský loni 4. ledna velel tříčlenné policejní hlídce, která byla přivolána do bytu v brněnské Körnerově ulici. Podle oznámení na krizovou telefonickou linku 158 tam vietnamský občan v drogovém opojení demoloval zařízení bytu své bytné. Když ale hlídka dorazila na místo, cizinec klidně seděl v křesle. Místo drog si navíc policisté odvezli obyčejný škrob. Srnský podle soudkyně Jaroslavy Bartošové „neadekvátně zhodnotil situaci“ a proti Vietnamci použil nepřiměřené násilí. Do bití se pak zapojila také Slavíčková, která cizince v bytě předtím zadržela, aby jej mohla přivolaná hlídka zatknout.

Svědkyně Jana Tomanová v březnu 2010:

0„Dostal dvakrát pěstí pod žebra, pak mu policista přiložil obušek na krk. Lam spadl a nemohl dýchat.“

Srnský podle spisu Vietnamce nejprve vyzval, aby předpažil ruce. Když cizinec odpověděl, že neumí česky, policista prý odvětil, že ho to naučí a dvakrát jej udeřil pěstí pod žebra. Pak byl zatýkaný přinucen klečet na zemi, neustále ale padal. Proto následovalo bití. Srnského se údajně následně Slavíčková zeptala, zda si do Vietnamce „může kopnout“. Když nedostala odpověď, zapojila se před zraky policistů do napadení Vietnamce. 

Soudkyně zdůraznila, že útok na Vietnamce byl „zákeřný a zbabělý“. Především by podle ní měli policisté vědět, že do „bezbranných a ležících na zemi se nekope“. Vietnamec prý mohl žít, kdyby trojice strážců zákona dodržela předpisy a ohlásila, že byly použity při zákroku donucovací prostředky. Cizince by pak čekala lékařská prohlídka, která by odhalila, že má natrženou slezinu a zlomeninu žeber. Pokárání ze strany soudu se dočkala i obžaloba, nepodařilo se jí totiž prokázat souvislost mezi brutálním útokem a následnou smrtí muže.

Součástí trestu pro Srnského je i zákaz činnosti v ozbrojených silách státu na sedm let. Napadení přihlíželi jeho kolegové - František Jaroš a Jarmil Šimoník. Za to, že nezakročili, dostali oba tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Oběma soud dále zakázal činnost v ozbrojených silách státu na pět let. Policejní inspekce navíc u Srnského objevila dětské porno, za což ho soud později zprostil viny. U Františka Jaroše zase inspekce našla materiály s nacistickou tematikou, čímž si vysloužil kázeňské potrestání.  

Událost pobouřila členy vietnamské komunity v republice. Někteří z nich si dnes přišli vyslechnout dnešní verdikt. Zmocněnec vietnamské rodiny bude navíc požadovat po státu astronomické odškodné, jedná se prý o částku v řádech stamilionů korun.