Kvůli chybě soudu by mohl vrah z Rokycanska na svobodu dřív

Plzeň - Čtyřiadvacetiletý Antonín Wertheim z Rokycanska, odsouzený za vraždu nepohodlného svědka, by se mohl dostat kvůli pochybení soudu na svobodu o sedm let dříve. Pražský vrchní soud mu totiž letos v dubnu uložil 15 let vězení, aniž přihlédl k tomu, že mladík si ještě neodseděl sedm let z předchozího odsouzení. Protože trest 15 let není výjimečný, nemůže se mu k němu předchozí trest připočítat. Soudci vrchního soudu se nyní svou chybu snaží napravit, v kauze podali podnět ministerstvu spravedlnosti.

Wertheim, který v březnu 2008 spolu se stejně starým Antonínem Klysákem uškrtil a zakopal Klysákova bratra, dostal letos v únoru u Krajského soudu v Plzni výjimečný trest 18 let vězení. Ten by měl začít vykonávat od ledna 2017, do té doby by si totiž měl ještě odsedět zbývajících sedm let z osmiletého trestu za předchozí trestnou činnost. Osm let dostal za vydírání své budoucí oběti. Celkem by tak měl být ve vězení ještě 25 let. Klysák za vraždu dostal 13,5 roku vězení.

Kvůli odvolání se ale kauzou zabýval i pražský vrchní soud. Ten 14. dubna rozhodl, že Wertheimovi trest sníží z 18 let na 15. K výši 15 let už ale není možné připočítat oněch nevykonaných sedm. „Senát si neuvědomil, že se to nedá započítat,“ potvrdil mluvčí pražského vrchního soudu Jan Fořt. Podle něj ale soudce vzápětí na chybu přišel, proto sám soud dal 21. května ministerstvu spravedlnosti podnět k podání stížnosti pro porušení zákona.

Podle Jiřího Hovorky z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti se momentálně podnětem zabývá odbor dohledu: „Nyní čeká, jak dopadne paralelně probíhající dovolací řízení u Nejvyššího soudu ČR. Dovolání podala v neprospěch odsouzeného nejvyšší státní zástupkyně.“ Stížnost pro porušení zákona může podat ministr spravedlnosti k Nejvyššímu soudu, který přezkoumá pravomocné rozhodnutí orgánu činného v trestním řízení. Nejvyšší soud poté může v případu rozhodnout sám nebo kauzu vrátit zpět soudu, jenž chyboval.


Vražda nepohodlného svědka se stala 25. března 2008. Wertheim a Klysák donutili Klysákova bratra usednout do auta a odvezli ho do Kařezu na Rokycansku, kde Klysák bydlel se svou družkou, Wertheimovou sestrou. Svou oběť poté uškrtili, vysvlékli a zakopali do jámy. Policie tělo našla o rok později na základě Klysákovy výpovědi. Muže zavraždili, aby je nemohl usvědčit z trestného činu. Oba ho totiž předtím připravili o rodinný dům. Později policie v případu obvinila ještě otce odsouzeného Wertheima. Podle obžaloby vraždil spolu s oběma mladíky. Policisty k němu přivedly výpovědi obou odsouzených. Klysák ho označil za spolupachatele, syn dokonce uvedl, že otec oběť zavraždil sám.