Novorozenecké oddělení FN v Ostravě dostalo neobvyklý dar

Ostrava - Neobvyklý sponzorský dar dostalo novorozenecké oddělení fakultní nemocnice v Ostravě - stovku peřinek i další vybavení pro nedonošené děti. Ušily je zdarma ženy z celého Česka, které se daly dohromady díky internetu a nápadu Zuzany Rakové. Přispěla i reportáž České televize – dobročinná akce se rozrostla a zavinovačky poputují i do dalších nemocnic.

Byt plný miniaturních peřinek měla Zuzana Raková brzy poté, kdy zveřejnila výzvu i návod na internetu. Doslova smršť ale přišla po odvysílání reportáže - dobrovolnice ji věcmi přímo zavalily. „Teď jsme se dostali na závratnou sumu 206 kusů a kromě toho je tady spousta čepiček, deky,“ ukazuje nadšeně organizátorka akce.

Na první předávku od internetových švadlenek čekala ostravská fakultní nemocnice. „Oddělení neonatologie je strašně rádo, děkuje všem maminkám v celé republice,“ řekla zástupkyně primářky oddělení neonatologie Hana Wiedermannová. „Spotřeba je velká, denně se vyměňuje prádlo i ty polohovací pomůcky,“ poukazuje staniční sestra Ludmila Tisovská na to, že se vše určitě využije.

Více mež stovka zavinovaček a přibližně tři desítky polohovátek pro nedonošená miminka, to je pro ostravskou neonatologii zásoba nejméně na rok. Nedonošené děti váží leckdy jen několik set gramů a zavinovačka se musí šít na míru. „Kolikrát se maminky bojí třeba se dětí i jen dotknout a právě tyhle pomůcky usnadňují péči o ta miminka,“ zdůrazňuje Hana Wiedermannová.

Organizátorka akce Zuzana Raková to zažila před pěti lety – její předčasně narozený Jonáš měl kilo a půl. I proto rozjela akci, která nabrala nečekané obrátky. „Vzhledem k úspěšnosti akce můžu tento týden odeslat balík do porodnice v Podolí a porodnice v Plzni. Spousta žen je ochotna šít zadarmo, ale ty látky jsou přece jen dost nákladnou záležitostí,“ říká. Jedna peřinka vyjde na 150 až 200 korun. Akce se už ale rozvětvila a v Brně, Olomouci i Hradci Králové a také na Slovensku se šije jako o závod.