Prázdniny nepřežilo na silnicích 168 lidí

Praha - O prázdninách zemřelo na českých silnicích 168 lidí. To je o 18 obětí nehod více než loni. Vyplývá to z předběžných policejních statistik. Nejvíc se přitom o vysoké číslo zasloužil mimořádně tragický červenec. Jestli zvýšená úmrtí na silnicích zavinily vysoké teploty, zatím dopravní experti neví, na analýzu je podle nich ještě brzy. Naopak v srpnu bylo tragických dopravních nehod nejméně za posledních 21 let. V červenci na silnicích zemřelo 104 lidí.

Počátek prázdnin byl velmi tragický. „Červenec byl mimořádný, byly vysoké teploty. Je však nutné podívat se do statistik několik let zpátky a pak vše vyhodnotit,“ uvedl dopravní expert a poslanec Stanislav Huml (VV). Ten stojí v čele expertní komise, která se vysokým počtem obětí nehod z počátku prázdnin zabývá.

V srpnu zatím podle předběžných statistik evidují policisté 64 mrtvých při kolizích. Je to nejméně v osmém měsíci roku za posledních 21 let. Teploty už nebyly tak extrémní a také řidiči jezdili méně agresivně. „Těžko říct, proč byl začátek prázdnin tak tragický. Bylo horké počasí a agresivita řidičů stoupala,“ doplnil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Od počátku letošního roku eviduje policie pouze vyšší počty obětí kolizí v březnu a červenci. Zbývající měsíce byly nejméně tragické za posledních 21 let. Nejvíce lidí umíralo na silnicích letos právě na začátku prázdnin.

Oběti prázdninových dopravních nehod (1990 - 2010)
Zdroj: Policie ČR
Autor: ČTK