Případ Krejčířova vydání do ČR se vrací k nižšímu soudu

Johannesburg - Jihoafrický vyšší soud dnes poslal případ uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře zpět k projednání k nižší soudní instanci. Žádost českých úřadů o Krejčířovo vydání, zamítnutá v roce 2008, má být podle vyššího soudce projednána znovu. Na svých internetových stránkách o tom dnes informoval jihoafrický zpravodajský web Times Live.

„Jsem toho názoru, že by se celá záležitost měla vrátit zpět k jinému soudci, než byl ten, který se případem původně zabýval,“ uvedl soudce vyššího soudu. Podle rozhodnutí musí být případ nově prošetřen v souladu s jihoafrickými zákony o vydávání osob.

Žádost českých úřadů o Krejčířovo vydání zamítl v roce 2008 soud první instance. Rozhodnutí zdůvodnil i tím, že mnoho z činů, kvůli nimž je Krejčíř stíhán v ČR, není v JAR trestných. V rozsudku také uvedl, že české trestní řízení proti Krejčířovi je politicky motivované. Státní žalobce se proti rozsudku odvolal, soudce Stephen Holzen podle něj při svém rozhodování nebyl nestranný.

Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích.