Náměstek Kopřiva za sebe chystal náhradu, Pavla Severu z TOP 09

Praha - Bývalý náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva, který byl z funkce odvolán kvůli dojednávání provize ze stamilionové zakázky, podle Mladé fronty Dnes počítal i s případným odchodem z funkce a měl už dopředu připravenou cestu, jak obchody řídit dál. Sám Kopřiva počítal s tím, že by ho po případném odchodu z funkce měl zastoupit Pavel Severa z TOP 09, píše deník. Z rozhovorů mezi Kopřivou a zástupcem finské firmy Patria, které MfD několik měsíců sledovala, totiž vyplynulo, že Kopřiva je jen jednou součástí dobře a léta fungujícího systému: ministerstvo se vyhne vypsání soutěže na stamilionovou či miliardovou zakázku, přidělí ji domluvenému zájemci a pak se bokem vyúčtují provize.

Podle Kopřivy i jeho lobbisty Josefa Jindry měl být právě Severa garantem toho, že se nastavené mechanismy nijak vážně nenaruší. Jindra navíc zástupce finské zbrojovky ujišťoval, že náměstek Kopřiva „nastavil mechanismy tak, aby nákup dokázal ovládat i zvenku“.

„Takhle je to nalajnované, mluvil jsem s ním,“ řekl Kopřiva o Severovi na jedné ze schůzek s partnery, když jim vysvětloval, jak je celý obchod pojištěný. „Tenhle projekt by se mu strašně líbil,“ dodal.

Video Kopřiva měl záložní plán
video

Kopřiva měl záložní plán

Pavel Severa je expertem TOP 09 na obranu a bývalým dlouholetým členem KDU-ČSL. Podle toho, co říkal Kopřiva, se měl Severa stát náměstkem ministra za TOP 09. V případě, že by se Severa skutečně stal náměstkem, bylo podle Kopřivy domluveno, že on sám zůstane na ministerstvu.

Severa prý o ničem neví

Bývalý poslanec jakékoliv spojení se zmanipulovanou zakázkou popírá. „Naprosto odmítám, že bych o něčem podobném vůbec slyšel, natož o tom jednal. Byl jsem hodně překvapený, když jsem si to přečetl. Mohu vás ubezpečit, že jsme spolu o tom nikdy nemluvili, že mi pan Kopřiva neřekl nic o tom, že vyjednává o této záležitosti,“ reagoval Severa.

Samotný Kopřiva pro Českou televizi řekl, že věří, že ho policejní vyšetřování očistí. Jinak své aktivity komentovat nechce.

Jaroslav Kopřiva
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24