Bártovi bude radit předseda Dětí Země - skončí průtahy ze strany ekologů?

Praha – Ministr dopravy Vít Bárta (VV) přijal do svého poradního sboru jednoho z nejradikálnějších ekologických aktivistů, předsedu občanského sdružení Děti Země Miroslava Patrika. Píší to Lidové noviny, podle kterých má Patrik ministrovi radit, jak se vyhnout průtahům při výstavbách dálnic ze strany ekologických aktivistů. Děti Země už přitom 15 let blokují dostavbu dálnice D8 přes České středohoří.

Jmenování Patrika poradcem Bárty přijaly oslovené ekologické organizace velmi pozitivně. „Ministr mě oslovil, zda bych se nemohl stát jeho poradcem. Vnímám to pozitivně, protože dosavadní trend na ministerstvu dopravy byl zcela opačný. S ekology se tam nikdo nebavil,“ uvedl Patrik. 

Bárta spolupráci s šéfem Dětí Země potvrdil: „Vůči aktivitám různých občanských sdružení jsem velmi ostražitý, ale chci učinit všechno pro to, abychom spolu uměli mluvit. Jestli se nám to povede, nebo ne, to je otázka. Považuji to ale za natolik zásadní a kritický bod, že chci nad ním mít dohled,“ podotkl Bárta. Patrik ale ani teď nehodlá stahovat zhruba 30 žalob proti ministerstvu dopravy.   

Nový poradce by se mohl ministrovi velmi hodit. Patrik by totiž chtěl ve své nové poradenské funkci využít zkušenosti z dlouhého boje proti D8 a ministrovi poradit, kudy má vést nové silnice, aby se do podobných problémů nedostal. „Máme nástroje a víme, jak stavbu silnice ovlivnit a její schvalovací řízení natáhnout. A také víme, že v těchto případech je daleko rychlejší a levnější vést silnici jinudy. Cílem naší spolupráce je upozorňovat ministra na právní a ekologická rizika,“ řekl Lidovým novinám Miroslav Patrik.