Ředitel technického muzea si po výpovědi přidělil luxusní byt

Praha - Bývalý ředitel Národního technického muzea v Praze Horymír Kubíček, kterého v srpnu ministerstvo kultury odvolalo kvůli finančním machinacím, si v muzeu zajistil luxusní státní byt se smlouvou na dobu neurčitou. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Podle listu to zjistili auditoři, které do muzea poslal ministr kultury Jiří Besser (TOP 09). Oficiálně nechtějí nálezy do ukončení kontroly komentovat. Kubíček vyjádření odmítl.

Bývalý ředitel si ještě v době svého působení nechal apartmá o výměře 112 čtverečních metrů s nájmem 4 000 korun měsíčně v budově muzea přidělit svým tehdejším zástupcem Oldřichem Rambouskem. List upozornil, že srovnatelné byty v okolí se pronajímají zhruba za 50 tisíc korun.

Krátce po Kubíčkově odvolání originál smlouvy z archivu muzea zmizel, ale vzápětí se objevila jeho kopie v doplněné podobě: pokud muzeum vypoví Kubíčkovi nájemní smlouvu, musí mu nabídnout stejně velký a z hlediska polohy i vybavení rovnocenný byt s původním nájmem, uvedla MfD.

„Setkáváme se tu s neuvěřitelnými věcmi. Nikdy bych nepředpokládal, že je něco takového možné,“ řekl Stanislav Beránek z organizace Transparency International, která se podílí na auditu v muzeu. Konkrétní příklady plýtvání či korupce však odmítl až do ukončení kontroly sdělovat.

Ministr Besser Kubíčka s okamžitou platností odvolal 19. srpna kvůli nesprávnému zacházení s veřejnými prostředky. Kubíček údajně fakturoval muzeu honoráře, na které neměl nárok. Besser v České televizi uvedl, že ředitel sám pro sebe schvaloval ročně odměnu ve výši téměř 400 tisíc korun, což byla polovina všech prostředků, které byly na odměny v muzeu určeny. Navíc si sám sobě fakturoval 41 tisíc korun měsíčně za externí práci pro muzeum.

Kubíček s informacemi, že se obohacoval na úkor muzea, nesouhlasí. Ve funkci ho nahradil Oldřich Rambousek, který však o několik dní později na tuto funkci rezignoval.