Krajský soud zprostil obžaloby dvojici obchodníků se zbraněmi

Ostrava – Krajský soud v Ostravě zprostil obžaloby Petra Bernatíka i jeho syna, kteří byli obžalováni z nelegálního vývozů samopalů a nábojů na Slovensko. „Nemůžeme dovozovat, že by vědomě jednali protiprávně,“ uvedl ve zdůvodnění svého rozhodnutí předseda senátu Jaroslav Málek. Výklad zákona byl totiž v jejich případě poměrně sporný. Obžalovaní dnes k soudu nepřišli a písemně požádali, aby soud vynesl rozsudek v jejich nepřítomnosti. Jejich advokát byl s verdiktem spokojen, státní zástupce si ale ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Podle obžaloby měli Bernatík se synem vyvézt v letech 2005 a 2006 na Slovensko prostřednictvím své firmy Technoex 80 samopalů. Navíc tam vyvezli také přes 70 tisíc cvičných i ostrých vojenských nábojů, které české úřady neschválily k civilnímu použití. Všechny obchody přitom provedli bez licence ministerstva obchodu a průmyslu.   

Soud sice uznal, že obchod proběhl, zárověň prý ale obžalovaným zbrojařům nejde dokázat, že by vědomě jednali protiprávně. Bernatík a jeho syn totiž o obchodu informovali policii a ta zajistila ochranu převozu zbraní až na slovenské hranice. Soudce Jaroslav Málek to v rozsudku okomentoval slovy, že policisté z krajského ředitelství v Ostravě jsou buď hloupí, nebo zkorumpovaní. 

Bernatík starší se zbraněmi obchodoval ve velkém a pro mezinárodní transakce měl paušální povolení. Podle některých právních názorů ale musel žádat o samostatnou licenci i pro každou jednotlivou transakci. Právě nejasnosti ve výkladu zákona soudce Málka vedly ke zprošťujícímu rozsudku. „Jiný názor na věc mělo ministerstvo průmyslu a obchodu, jiný zase policie. Pokud v tomto případě bylo něco špatně, tak to bylo na ústředních orgánech výkonné a zákonodárné moci,“ zdůraznil Málek. Zákonodárci také později normu změnili.