Komunista Ransdorf čelí obvinění kvůli nehodě z roku 2007

Praha - Policie dnes znovu obvinila komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa z ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli dopravní nehodě, při níž byla v červnu 2007 na přechodu v Praze zraněna žena. V případě uznání viny hrozí Ransdorfovi až roční trest vězení. Policie jej v minulosti již jednou stíhat začala, ale vzhledem k jeho opakovanému zvolení do Evropského parlamentu (EP) bylo obvinění zrušeno a policisté museli znovu požádat o zbavení imunity.

EP poprvé zbavil Ransdorfa imunity počátkem loňského února. Česká policie však potřebný písemný dokument, bez nějž nemohla europoslance obvinit, obdržela až v červenci. Stíhání europoslance bylo zahájeno v polovině července. Ještě předtím - počátkem června - byl ale opět zvolen europoslancem. Následovalo zrušení obvinění a další žádost policie o zbavení imunity, EP žádosti vyhověl počátkem letošního května.

Případ se odehrál v červnu 2007, kdy Ransdorf srazil autem ženu na přechodu v Praze 6. Chodkyně podle tehdejších informací médií utrpěla lehčí zranění, oděrky na hlavě či rukou. Policie původně dospěla k závěru, že šlo o přestupek, později ale změnila názor. Ransdorf již dříve uvedl, že se s ženou mimosoudně vyrovnal.

Pro europoslance to není jediný podobný případ. V červenci 2008 totiž na přechodu v české metropoli porazil autem dívku, která byla převezena do nemocnice se zraněními. Policisté nehodu původně vyšetřovali s tím, že mohlo jít o trestný čin ublížení na zdraví. Na základě znaleckého posudku ale dospěli k závěru, že Ransdorf spáchal přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.