Vysoké školy škrty neunesou, varují rektoři

Brno - Plánované škrty provozních prostředků jsou pro vysoké školy nezvladatelné, varují rektoři. Podle některých odhadů školy přijdou v rámci úspor asi o deset procent peněz. Rektoři proto dnes jednali s premiérem Petrem Nečasem, který připustil, že je třeba zvážit načasování a tempo škrtů ve vysokém školství. Univerzity totiž mají dlouhodobé závazky vůči studentům, které už přijaly. Nečas zdůraznil, že vláda příští rok neseškrtá prostředky na vědu a výzkum, jejichž velkou část získají právě univerzity.

Předseda České konference rektorů Petr Fiala dnes Nečasovi řekl, že situace vysokých škol je kritická a dramatická. „Vysoké školy to nemohou unést,“ uvedl Fiala po jednání, jehož se zúčastnili také další brněnští rektoři. „Jsme si vědomi té celospolečenské situace, my jsme si vědomi nutnosti určitých škrtů, ale není možné, aby ten meziroční dopad na vysoké školy byl takto dramatický při všech závazcích, které vysoké školy ke společnosti mají,“ řekl Fiala s tím, že je absurdní očekávat, že české vysoké školy budou konkurovat těm zahraničním, pokud jim stát bude snižovat rozpočty. Rektoři se s premiérem dohodli na dalším jednání, které se uskuteční do konce září.

Peníze nelze čekat jen od státu

Podle premiéra by univerzity měly získávat více peněz ze soukromého sektoru. „Probírali jsme obecně téma většího zapojení soukromých zdrojů včetně zdrojů z podnikatelského sektoru do financování vysokých škol včetně možnosti daňových nástrojů, které by motivovaly podnikatelské subjekty, aby podporovaly vysoké školy,“ uvedl Nečas.

Fiala zdůraznil nutnost celkové reformy vysokých škol. Snižování rozpočtů je však podle něj nutné řešit ihned. „Letos ta situace je jistým způsobem opravdu dramatická, a to říkám bez přehánění a vědom si vážnosti těch slov, kterými tu situaci hodnotím,“ uvedl Fiala. Podle šéfa konference rektorů nelze vyloučit to, že by univerzity v případě dalších škrtů musely přijímat méně studentů.