Mladí kantoři náborový příspěvek nedostanou, 2 miliardy se rozdělí

Praha - Nastupující pedagogové nakonec slibovaný náborový příspěvek ve výši 180 tisíc korun nedostanou. Ministr školství Josef Dobeš (VV) totiž mění své plány a peníze nakonec rozdělí mezi všechny kvalifikované pedagogy. Na navýšení platů má celkem 2,1 miliardy korun, přidáno by mělo dostat 110 tisíc vyučujících. Podle Dobeše se největšího navýšení dočkají třeba mladé učitelky v mateřských školách, kterým na mzdě od ledna přibude až o 8 tisíc korun víc. Minimální mzda nastupujícího kantora bude 20 tisíc korun hrubého, nepedagogičtí pracovníci si však od příštího roku asi pohorší.

„Pokorně přiznávám, že opouštím svoji myšlenku náborového příspěvku…, protože kdybych měl náborový příspěvek a dorovnávání do 20 tisíc (nastupujícím učitelům), tak se mi to nepodaří realizovat napříč celým spektrem a dát peníze všem,“ vysvětlil Dobeš. Původně totiž avizoval, že 2,1 miliardy, které pro příští rok vyjednal na navýšení učitelských platů, mu vystačí na navýšení platů všech učitelů i náborový příspěvek. Kvůli příspěvku 180 tisíc korun by se vyučující musel zavázat, že ve školství bude pracovat nejméně tři roky.

Nově by proto všichni učitelé s vysokoškolským pedagogickým vzděláním měli ke svému tarifnímu platu dostat takzvaný povinný osobní příplatek. Změnu chce prosadit formou nařízení vlády, a tudíž by se měla do konce roku stihnout. Podle Dobeše tak třeba nastupující učitel s tabulkovým platem 14 800 dostane příplatek ve výši 5 200 korun, aby byl jeho plat minimálně 20 tisíc hrubého. Pedagog před důchodem, který dosáhne třeba na tarif 24 tisíc korun, pak dostane přidáno jen v řádu stokorun.

Nepedagogický personál půjde s platem dolu

„A bude se to vztahovat i na učitelky mateřské školky, které mají bakalářské vzdělání. Dostanou přidáno o zhruba sedm, osm tisíc,“ upozornil Dobeš s tím, že přidáno dostanou také třeba vychovatelé v dětských domovech a výchovných ústavech. Nové opatření by mělo do škol přivést mladé kvalifikované kantory a jejich starší kolegy bez pedagogického vzdělání motivovat, aby si dodělali vysokou školu.

Nepedagogičtí pracovníci škol, například hospodářky, kuchařky nebo školníci, si však pohorší. Dotkne se jich totiž chystaná změna platových tarifů, kvůli které by se základní mzdy státních zaměstnanců měly snížit o desetinu. Proti snížení platů nepedagogických pracovníků už vystoupily školské odbory, které se 21.září připojí k velké odborové stávce.

Žáci při vyučování
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24