Korupce v Brně: Soud poslal Kvapila s Novotným na sedm let do vězení

Brno - U brněnského krajského soudu dnes vyvrcholila jedna z největších jihomoravských afér. Podle rozsudku se bývalý starosta Aleš Kvapil a jeho známý, bývalý tajemník mětské části Brno-střed Radovan Novotný, skutečně dopustili korupčního jednání tak, jak jim to za vinu klade obžaloba. Soud vyhověl obžalobě, která navrhla nepodmíněné tresty v polovině sazby 5 až 12 let odnětí svobody a peněžitou sankci ve výši kauce. Oba bývalí politici půjdou na sedm let do vězení s ostrahou. Kvapil navíc musí zaplatit peněžitý trest 500 tisíc a Novotný 250 tisíc korun. Oba muži si podali odvolání, případ tak projedná Vrchní soud v Olomouci.

Vzájemnou konfrontací na dnešním jednání plánoval předseda senátu Miloš Žďárský objasnit protichůdnost dvou klíčových výpovědí. Někdejší sportovní ředitel 1. FC Brno Radek Bělák totiž u minulého jednání dosvědčil, že u počátku celé kauzy stála policie, která ji zosnovala a vyprovokovala. To je ale v rozporu s tím, co dlouhodobě tvrdí korunní svědek Jiří Štopl. Bělákova tvrzení pro Českou televizi vyvrátil. „Určitě to tak není, se mnou se policie předtím nesetkala a nic takového není pravda,“ uvedl Štopl. Soudce Miloš Žďárský označil Štoplovo svědectví za věrohodné, odposlechy podle něj navíc korupci jednoznačně prokazují. Neuvěřil ani spekulacím o politické objednávce.

Novotný s verdiktem nesouhlasí, Kvapil ho nekomentoval. „Jsem přesvědčen, že výklad jednotlivých důkazů je chybný, už teď vím o několika chybách, které zazněly,“ reagoval jeho obhájce Milan Staněk. Státní zástupce Ivan Hrazdira je naopak spokojený: „Co mě potěšilo, je fakt, že je snad dán signál lidem, že pokud se obrátí na policii, je schopna to vyšetřit, my jsme schopni to odžalovat a soudy takovou věc odsoudí.“

Video Rozsudek krajského soudu
video

Rozsudek krajského soudu

Rozsudek krajského soudu

Reportáž Petra Albrechta

Kauza odstartovala letos 11. února zatčením Radovana Novotného, někdejšího tajemníka radnice Brno-střed, jen pár okamžiků poté, co od podnikatele Štopla převzal milion korun v označených bankovkách. Starostu Brna-Žabovřesk Aleše Kvapila zadržela ve stejný okamžik policie v centru Brna. Novotný v případu figuruje jako strůjce plánu a vyjednavač, Kvapilovým úkolem bylo zřejmě po složení peněz zastavit komplikace u Štoplova projektu Sonocentrum. Ten měl stát právě v části Žabovřesky.


Oba muži strávili několik týdnů ve vazbě. Obvinění z korupce popírají. Kvapil prý na jediné schůzce s dvojicí Novotný-Štopl netušil, že se jedná o úplatcích. Novotný se hájí tím, že peníze inkasoval za poradenskou činnost.

Někdejší sportovní ředitel 1. FC Brno Radek Bělák
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24