Za plzeňská práva obvinění nepadne

Plzeň - Protikorupční policie na konci září zřejmě uzavře případ právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, který vyšetřovala kvůli případům nestandardní délky studia či kvůli podezření, že tam někteří lidé získali vysokoškolské tituly bez splnění zákonných podmínek. Policie obdržela řadu trestních oznámení na bývalé vedení fakulty, obviněn však nebude nikdo. Deníku Právo to sdělil dobře informovaný zdroj.

Aféra právnické fakulty vypukla vloni na podzim upozorněním Lidových novin, že proděkan fakulty Ivan Tomažič údajně opsal desítky stran své dizertační práce. Jeho školitelem byl druhý proděkan fakulty Milan Kindl a oponentem děkan fakulty Jaroslav Zachariáš. Postupně přibývala další odhalení kolem takzvaných rychlostudentů, pochybeních při získávání vysokoškolských titulů či praktik s přijímáním uchazečů o studium na odvolání. Kauza bývá označována za největší aféru polistopadového vysokého školství v ČR.

Jiří Pospíšil:

0„Mě by připadalo velmi nebezpečné a nešťastné, kdyby se celý ten roční běh, kdy jsme se snažili fakultu zachránit, vedl k tomu, že všechno vyšumí, nikdo není potrestán, nikomu není odebrán titul a jede se v zásadě dál. To by byla velká prohra.“

„Z většiny těch věcí nevyplývá žádná odpovědnost konkrétních osob či porušení trestního zákona. Všechny sporné věci se týkají pouze interních směrnic, případně porušení vysokoškolského zákona,“ uvedl zdroj.

Policie zatím na porušení trestního zákona nepřišla

Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek informaci o odložení případu nechtěl potvrdit, ale připustil že detektivové zatím na porušení trestního zákona nenarazili. „Zabývali jsme se řadou oznámení… dá se říci, že jsme zatím nezjistili žádné podezření z trestného činu,“ řekl mluvčí.

List připomíná, že trestní řízení bylo zahájeno jen v případě údajného plagiátorství, z něhož byli podezřelí bývalý proděkan Tomažič a někdejší šéf plzeňských strážníků Luděk Hosman. Od chvíle, kdy údajně porušili autorské právo, však uplynula tříletá promlčecí lhůta, kriminalisté proto museli kauzu odložit. Univerzita nyní zkoumá podezřelé případy studia, některým absolventům hrozí, že by mohli přijít o titul.

Pospíšila informace zaskočila a překvapila

Přestože Pospíšil respektuje konání policie, informace o možném ukončení vyšetřování bez obvinění ho zaskočila a překvapila: „Já jsem osobně byl přesvědčen, že univerzita a fakulta dodala dostatečné podklady pro to, aby ta věc dopadla jinak. Můj subjektivní právní názor je, že například v oblasti celoživotního vzdělávání došlo k naplnění trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele.“ Pokud policie skutečně nikoho neobviní, doufá, že ostře sledovanou věc důkladně odůvodní.

Jiří Pospíšil
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24