Huml podepsal dodatek ke smlouvě, zůstává poslancem Věcí veřejných

Praha – Stanislav Huml zůstává členem poslaneckého klubu Věcí veřejných, dnes totiž podepsal dodatek ke smlouvě, kterou nedávno vypověděl. Podle šéfky poslanců Kristýny Kočí už je celá záležitost vyřešená a klub je jednotný. Kandidáti VV do sněmovny dostali ještě před volbami k podpisu smlouvu, ve které se zavazují hlasovat v souladu se stanoviskem strany. Pokud smlouvu poruší, tak jim hrozí až sedmimilionová pokuta.

Huml ale nedávno smlouvu vypověděl, protože nesouhlasil se vstřícným postojem předsedy strany Radka Johna k odbojové činnosti skupiny bratří Mašínů. Podle Kočí však Huml smlouvu vypovědět nemohl, protože je nevypověditelná. Dnešní dodatek podle ní říká, že je smlouva v souladu s ústavou a ústava je nad ní nadřazená. S tím souhlasí i Huml, který celou záležitost pokládá za uzavřenou: „Dodatek z mého hlediska uvádí smlouvu do souladu s ústavou. Jasně říkám, že nemám a nikdy jsem neměl problém s programem Věcí veřejných ani s etickým kodexem.“

Huml minulý pátek upozornil, že někteří poslanci VV mají ke smlouvě vyjednané dodatky a někteří poslanci ji nepodepsali vůbec. Ti ji ale možná budou muset podepsat zpětně, rozhodnout by o tom měl poslanecký klub. Kristýna Kočí vysvětlovala, že smlouvu podepisovali hlavně kandidáti na čelních místech kandidátek, u kterých byla pravděpodobnost, že se do sněmovny dostanou. 

Podle ní se navíc smlouva kryje s etickým kodexem strany, který podepsali všichni. Pouze v něm chybí sedmimilionová pokuta. Klub by tak měl hlasovat jednotně. Dodatek ke smlouvě pak dostali poslanci k podpisu na jednání klubu. Těm, kteří tam nebyli, přišel později e-mailem.