Exsenátorovi ODS Novákovi hrozí za přijetí úplatku až deset let

Chomutov - Hlavně výslechem manželky bývalého senátora a starosty Chomutova Alexandra Nováka, který je označován za jednoho z kmotrů ODS, Evy Novákové, dnes pokračoval soud s jejím manželem a německým občanem českého původu Petrem Schmellem. Obžaloba Nováka viní z toho, že od Schmella dostal 2,27 milionu německých marek (přes 40 milionů korun) jako úplatek za prodej městských akcií energetických společností. Novák vše popírá, Schmella za uplácení soud stíhá jako uprchlého. Soudce dnes jednání po výslechu dalších svědků odročil na 26. října. Novákův případ se dostal před soud až po deseti letech. Exsenátorovi hrozí v případě prokázání viny za přijímání úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele až deset let vězení.

Podle státního zástupce Chomutov v roce 1999 prodal akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé společnosti VNG. Ta prý pak Petru Schmellovi za údajné zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek a peníze nakonec přes kyperskou společnost Intercontractor skončily na rakouském soukromém účtu Alexandra Nováka a jeho manželky Evy.

Novákova manželka je stíhána v Rakousku kvůli praní špinavých peněz

Novák tvrdí, že šlo o peníze, které Intercontractor jeho ženě půjčil na vybudování automobilového centra v Rakousku. Toto dnes u soudu tvrdila i jeho manželka. Podle ní z obchodu sešlo, proto část peněz použila na půjčky a zbytek vrátila kyperské firmě. U soudu řekla, že se dosud nezajímala o to, kde je smlouva o této půjčce. Soudce proto nařídil Novákovu obhájci tuto smlouvu předložit. Během soudního jednání vyplynulo, že Nováková je spolu se Schmellem a dvěma muži s kontakty na Intercontractor stíhána v Rakousku kvůli praní špinavých peněz. Stíhání je zde přerušené, čeká se údajně na výsledek českého soudu.

„Jaké peníze to byly, proč tam ty peníze šly, žádný důkaz není do dnešního dne pořízen,“ uvedl Novákův advokát Jan Růžek s tím, že zatím důkazy směřují pouze k tomu, že se odehrál nějaký transfer peněz z Německa na Kypr a z Kypru do Rakouska. „Nemám k tomu co říct,“ prohlásil bývalý senátor. Petr Schmell je stíhaný jako uprchlý. Policii se ho řadu let nedaří najít, ač jsou na něj vydány všechny rozkazy - zatýkací, evropský i mezinárodní.

Dnešní líčení soud odročil na konec října. Předvolal k výslechu i několik představitelů kyperské firmy. Uvedl, že neví, zda se dostaví, ale pokud ano, bude to prý pro českou justici dost drahé, protože bude nutné proplatit jejich letenky a ubytování.