Duka i Klaus převzali exkluzivní vydání Bible

Praha - Exkluzivní a bohatě zdobené vydání Bible dnes převzal pražský arcibiskup Dominik Duka. Kniha, která se prodává za téměř 60 000 korun, obsahuje reprodukce středověkých kreseb a je vytištěna na kvalitním papíře se zlatotiskem. Bible má v tomto vydání 1 070 stran a 259 ilustrací, každý z 600 výtisků je ručně vyrobený. Druhý výtisk dnes nakladatelství věnuje také prezidentovi Václavu Klausovi. „Je to kulturní počin a velmi cenná věc,“ řekl prezident.

Bibli v limitovaném nákladu a ve zdobném provedení vydalo nakladatelství Euromedia Group. V textu využilo Starý a Nový zákon ve znění takzvané Jeruzalémské bible, kterou loni vydalo Karmelitánské nakladatelství.

Na jeruzalémském překladu pracovali posledních 30 let manželé František a Dagmar Halasovi, kteří byli na dnešní předávání do Arcibiskupského paláce pozváni. „Je to pro všechny, kdo se podíleli na české verzi Jeruzalémské bible velká čest,“ řekl Halas o zdobném vydání knihy. „O takové podobě jsme v době totality, kdy jsme pracovali na překladu, ani nesnili,“ doplnil arcibiskup Duka, který v minulosti k novému překladu přispěl. Odborníci považují Jeruzalémskou bibli za vrcholné dílo moderní biblistiky. „Dosud se prodalo přibližně 15.000 výtisků Jeruzalémské bible a na září chystáme další vydání,“ řekl Pavel Lukeš z Karmelitánského nakladatelství.

Bohatě zdobená bible v limitovaném vydání mohla vzniknout zejména proto, že nakladatelství Euromedia Group získalo přístup k archivu Rakouské národní knihovny. Ilustrace byly do knihy vybrány z přibližně dvaceti umělecky cenných iluminovaných rukopisů.

Arcibiskup Duka o Jeruzalémské bibli:

„Je to nádherný exponát, je to dílo, které nám ukazuje, že bible byla vždy ve středu zájmu kulturního člověka.“

„K překladu jsme přistoupili, protože byla světovým bestsellerem, a to nejen otázkou překladu, ale především komentářů a výkladového aparátu.“

K nejznámějším patří Neapolská bible z druhé poloviny 14. století a také Bible zhotovená ve středověku pro krále Václava IV. Někdy bývá dokonce nazývána nejkrásnější biblí světa. Z ní nakladatelství použilo do nové Bible například obrázek stavby Babylonské věže. Více informací lze o knize nalézt na webové stránce www.zlatabible.cz.

V loňském roce se v České republice prodal rekordní počet biblí různých vydání a překladů. Podle odhadů se jich prodalo zhruba 110 000 výtisků, což bylo asi čtyřikrát více než v minulých letech. Na zvýšení prodeje se podepsalo vydání tří nových překladů - Bible 21, Jeruzalémské bible a Českého studijního překladu bible. Prodával se ale také starší ekumenický překlad i původní Kralická bible.

Prezident Václav Klaus převzal z rukou generálního ředitele nakladatelství Euromedia Group Andrease Kaulfusse svazek limitovaného vydání Bible. Kniha obsahuje reprodukce středověkých kreseb a je vytištěna na kvalitním papíře se zlatotiskem.
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl