Povodně okradly Liberecký kraj o čtyři památky

Liberec – Čtyři památkově chráněné objekty vzaly za své po bleskových záplavách v Libereckém kraji. Most v Chrastavě a historický dům v Heřmanicích přímo odnesla voda, další dva domy byly strženy dodatečně v důsledku poničení. Jiří Křížek z Národního památkového ústavu (NPÚ) oznámil, že poškozeno bylo zhruba 60 staveb. Škoda může dosáhnout až 100 milionů korun.

Nevratně stržena byla roubenka čp. 74 v Heřmanicích. Už před povodní sice nebyla v ideálním stavu, majitel ji dokonce nabízel k prodeji, ovšem byla opravitelná. „Po povodni ten dům zcela zmizel. Nezůstalo po něm vůbec nic, nepodařilo se nám ani zachránit některé prvky,“ podotkl Křížek.

Za velkou ztrátu považují památkáři také nucenou demolici domu z 18. století ve Vísce. Byl ve vzorném stavu, majitel jej udržoval a používal jako chalupu. Voda mu však podemlela základy, část domu klesla o dva metry a musel být stržen. „Dlouho jsme o jeho záchranu bojovali, ale nebylo to možné. Povedlo se nám alespoň zachránit některé prvky, například tesařské spoje,“ vysvětlil Křížek.

Voda strhla také secesní most v Chrastavě, který byl krátce před povodní rekonstruován. Z něj se podařilo zachránit alespoň část mostovky. Město nyní plánuje vytvoření kopie mostu i s použitím zachráněných prvků. V Chrastavě byl krátce po povodni stržen také dům z 18. století, podle záchranářů jej však šlo zachránit. Dům stál podle Křížkových slov u důležité komunikace a existovala obava, že by ji případné zřícení domu mohlo poškodit. Demolici však sám Křížek považuje za unáhlenou.

Voda ale i skrytou historii paradoxně odhalila

Jen na Frýdlantsku je vyčíslená škoda asi 40 milionů korun, celková škoda v kraji však podle Křížka půjde zřejmě přes 100 milionů korun. Povodeň však paradoxně některé historické objekty také odhalila. „Říká se, že voda má paměť a tady se to potvrdilo. V některých místech vytekly řeky do svých původních koryt a odhalily třeba originální dláždění. V Raspenavě, kde byla stržena část nábřeží, byla dokonce objevena část jakéhosi historického kamenného milníku,“ dodal Křížek.