Stovka za den v nemocnici - ministr dá návrh vládě do konce roku

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) dá ještě do konce roku vládě návrh na zvýšení regulačního poplatku za den v nemocnici z 60 na sto korun. Po svém dnešním prvním vystoupení v roli ministra před poslanci sněmovního zdravotního výboru to řekl novinářům. Ročně se za všechny poplatky vybere kolem pěti miliard. Podle Hegera by změny mohly přinést zdravotnictví ročně 600 milionů korun. Systému bude příští rok chybět deset miliard.

Heger by chtěl prosadit zvýšení plateb u specialisty bez doporučení praktika z 30 na 90 korun, k tomu prý zatím nenašel v koalici shodu. Chystá ještě letos změny v lékové oblasti, kterými zjednoduší správní řízení o cenách a úhradách léků, což přinese další úspory. Vyřazení levných léků do 60 korun z úhrad pojišťoven, aby si je platili pacienti sami, v první vlně změn nechystá.

Více peněz do zdravotnictví od státu se Hegerovi zřejmě nepodaří získat, vláda nechce zvýšit platby státu za děti, důchodce a nezaměstnané. Platby už několik let stagnují, kdyby prý rostly dřívějším tempem, zdravotnictví by podle Hegera nechybělo deset miliard. „Pro příští rok s navýšením bohužel nelze počítat,“ potvrdil ministr. Rád by prosadil alespoň zvýšení plateb pojistného pro některé skupiny, například osoby bez zdanitelných příjmů či osoby samostatně výdělečně činné.

Zásadní změny předloží Heger až příští rok

Ještě v první legislativní vlně chce Heger dát změny, které umožní sloučení Vojenské zdravotní pojišťovny s pojišťovnou ministerstva vnitra. Zjednoduší také podmínky pro slučování dalších pojišťoven. Zásadní legislativní návrhy předloží ministr ale až příští rok - v druhé půli roku to budou prý koncepčně zcela nové návrhy zákonů o veřejném zdravotním pojištění a zdravotních pojišťovnách. Pojišťovnám uloží povinnost zajistit zdravotní péči pro své pojištěnce, stanoví jim časovou a místní dostupnost péče, včetně definice nároku pojištěnců na tuto péči.

Heger chce připravit také úhradové standardy, péče má být poskytována ekonomicky nejméně náročným způsobem, který je v souladu se současnými poznatky lékařské vědy. Vše nad tento minimální standard si pacienti budou moci legálně doplatit.

Ministr plánuje na příští rok ještě další změny v regulačních poplatcích, měly by se týkat například léků, a nová kritéria pro přerozdělení vybraného pojistného mezi pojišťovnami.

Heger využije zákony, které připravil jeho předchůdce Julínek

Heger dnes poslancům potvrdil, že využije zákonů, které připravil jeho předchůdce Tomáš Julínek (ODS). Chce udělat revizi, co je průchodné. Vyhodnotí připomínky, které k zákonům byly, včetně stanoviska České lékařské komory. Předpokládá, že bez velkých problémů bude možné přijmout z Julínkovy dílny zákony o zdravotních službách a záchranné službě.

Poslancům dnes Heger řekl, že chce postupovat uvážlivě a na všech změnách se předem dohodnout. Slíbil, že všechny návrhy, než je dá sněmovně, probere podrobně s členy výboru. Pozval celý výbor k návštěvě ministerstva, aby poslance seznámil se svým týmem i s chodem úřadu.