Na severní Moravě zaniknou pouze trati, kde už vlaky nejezdí

Ostrava – Z jedenácti prodělečných tratí v Moravskoslezském kraji zruší Správa železniční dopravní cesty dvě. Cestující se ale nemusí bát, že přijdou o své vlaky, na obou tratích, které zaniknou, už nejezdí, informoval náměstek hejtmana Miroslav Novák. Formálně zrušena bude trať z Nového Jičína do Hostašovic, kterou zničila loňská povodeň, SŽDC ji už neopravila a déle než rok podél ní jezdí náhradní autobusová doprava. Zrušena bude také dráha mezi Bruntálem a Malou Morávkou, kde přestaly vlaky jezdit začátkem letošního roku. V budoucnu se možná o lokálku do Opavy budou muset bít ve Svobodných Heřmanicích.

Lokálku do Malé Morávky potkal osud mnoha podobných tratí, kde cestující nezaplní ani jeden motorový vůz. „Víceméně sezonní trať využívalo velmi málo cestujících. Navíc náhradní autobusová doprava, která je v režii kraje, vyšla levněji,“ řekl Novák.

Trať z Nového Jičína do Hostašovic by nejspíš potkal podobný osud, i kdyby ji nepodemlela velká voda. Díky ní ale cestující téměř nic nepocítí. Změna bude spočívat pouze v tom, že autobusy už nebudou objednávat České dráhy, ale přímo kraj. „Pro místní lidi to je komfortnější cestování. Například jednu vlakovou zastávku v obci nahradily dvě až tři autobusové, některé spoje jsou přidány,“ řekl hejtmanův náměstek.

Ačkoli ostatní trati ze seznamu železniční správy zůstanou na svém místě, kraj uvažuje o tom, že na dvou dalších zastaví pravidelnou osobní dopravu. Prázdné vlaky jezdí podle náměstka Nováka mezi Opavou a Svobodnými Heřmanicemi, turisty oblíbená úzkokolejka mezi Třemešnou a Osoblahou je zase provozně náročná a drahá. Zatímco do Osoblahy zřejmě budou vlaky jezdit i nadále – ačkoli možná v režii jiného, levnějšího dopravce – do Svobodných Heřmanic časem nejspíš začnou jezdit autobusy. „Dopravu na této trati kraj ještě objednal, ale s tím, že do budoucna máme alternativní řešení,“ řekl Novák.

Ostatní trati ze seznamu, který SŽDC připravila pro ministerstvo dopravy, zůstanou bez omezení v provozu. Správě se nelíbily výnosy například také z tratí Suchdol nad Odrou – Nový Jičín, Suchdol nad Odrou – Fulnek či Opava – Hradec nad Moravicí.