K veřejným zakázkám jen s veřejným vlastníkem

Praha – Pokud nová vláda, která si dala do vínku potírání korupce, uvažuje o protikorupčních opatřeních vážně, měla by zakázat účast na veřejných zakázkách těm firmám, jež nezveřejní informace o svých majitelích. Myslí si to Václav Láska, předseda správní rady Transparency International, která jako nezisková organizace pomáhá v boji proti korupci, poskytuje poradenské služby nebo navrhuje legislativní úpravy v dané problematice.

Zadavatel by podle Lásky měl uložit žádost o plné zveřejnění vlastnické struktury jako jednu z podmínek při zadávání zakázky. „Takový postup by byl správný a nenapadnutelný, pak by záleželo na rozhodnutí každého podnikatele, jestli bude mít skutečný zájem a tuto podmínku splní,“ říká bývalý elitní vyšetřovatel hospodářských zločinů. Požadavek zveřejňování vlastníka při veřejných zakázkách v sobě zahrnuje i souhrn doporučení, které před nedávnem vydali experti v oblasti veřejné správy. Jde o tzv. platformu pro zadávání veřejných zakázek, se kterou by dle mínění Lásky měla vláda při tvoření protikorupčního plánu počítat.

První pokus bude mít již příští úterý, kdy představí své návrhy pro boj s korupcí. K nim však Láska nevzhlíží s přílišnou nadějí. „Každá vláda měla nějakou protikorupční strategii, ale z vlastní realizace toho bylo strašně málo. Obávám se, že v úterý opět uslyšíme pouze obecné fráze a těch konkrétních opatření, ať už legislativních, nebo organizačních, moc nebude,“ dodal Láska.

Při zadávání mediálně diskutovaných státních zakázek by mohl být kladen větší důraz také na prověřování úředníků, kteří zakázky připravují ještě před zadáním. Argumentem je prý stále více příkladů, kdy jsou zakázky zadány špatným způsobem a výrazně tak ovlivní jejich konečnou podobu – především finanční. „Zaměřit se na tyto osoby, minimálně pojmenovat ty, které jsou zodpovědné za zadávací dokumentaci, je jeden z bodů, který by pomohl.“ Jedním z dalších doporučení Transparency International je také důslednější kontrola tzv. subdodavatelů, kteří se na zakázkách částečně podílejí.

Jedním z předvolebních témat protikorupčního boje byla také nabídka zakázek v podobě tzv. elektronických tržišť. Tento systém je taktéž obsažen v nabídce odbornické platformy, jejím zastáncem je i Láska. On-line zadávání zakázek navíc pomáhá k hospodárnosti, není však podle Lásky jediným řešení. „Jde o to, aby se zveřejňovaly plné informace i o realizaci zakázky. Jaká byla její výsledná kvalita, zda nebyla reklamovaná, za kolik peněz byla nakonec pořízena. Stačí, aby zadavatel spolu s vykonavatelem zveřejňovali i výsledky zakázek,“ dodává ředitel správní rady Transparency International.

0Václav Láska působil od 18 let v řadách Policie ČR. Později se stal vyšetřovatelem v oddělení hospodářské kriminality. Na konci 90. let se v řadách Úřadu finanční kriminality a ochrany státu zabýval případy s IPB a Harvardskými fondy. S Transparency International spolupracuje od roku 2002.

Platforma pro transparentní zakázky
Platforma pro transparentní zakázky
Více fotek
  • Platforma pro transparentní zakázky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1934/193321.jpg
  • Václav Láska autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/700/69988.jpg