Některé léky podražily až o desítky procent

Praha - Lidé zaplatí za některé léky více, ačkoli ministerstvo zdravotnictví prohlašovalo, že léky budou zlevňovat. Podle informací dnešního Práva se u některých léků, zejména na vysoký krevní tlak, astma a epilepsii, zvýšily doplatky o desítky procent. S tím nesouhlasí Svaz pacientů, který žádá po ministerstvu zdravotnictví nápravu.

Lék na epilepsii stál 30 korun, dnes 588 korun

Prezident svazu Luboš Olejár Právu sdělil, že například u léku Sabril pro epileptiky se snížily úhrady z peněz veřejného zdravotního pojištění o více než 50 procent, doplatek za lék se tak zvýšil z 30 na 588 korun. Tento lék přitom podle Olejára nemá levnější alternativu.

Podle Olejára o snížení úhrad rozhodlo ministerstvo zdravotnictví v polovině července, aniž přihlédlo k odborným vyjádřením. Svaz proto žádá ministra Leoše Hegera, aby původní rozhodnutí zrušil. Prezident svazu současně uvedl, že „opakované selhání Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) vyžaduje personální změnu na postu ředitele“.

Ministerstvo podle mluvčího Vlastimila Sršně očekává, že výrobci léků v řádu týdnů své produkty zlevní. A to tak, aby se vešly do nových úhrad od zdravotních pojišťoven. Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček deníku řekl, že ceny léků a úhrady od zdravotních pojišťoven se změnily zhruba u 180 kódů.