Asociace nebrání sestrám v účasti na protestu kvůli mzdám

Praha - Česká asociace sester (ČAS) nebude bránit svým členkám, aby se 21. září účastnily odborářských protestů proti změnám platových tabulek a snižování platů ve zdravotnictví. Sama ale protesty nijak aktivně organizovat nebude, ba ani k nim nebude členky asociace vyzývat. Oznámila to dnes prezidentka ČAS Dana Jurásková, které se do čela sesterské organizace vrátila po ukončení funkce ministryně zdravotnictví.

„Jsme odbornou společností a dlouhou dobu už pracujeme na tom, aby tuto image neztratila. Nicméně to nebrání našim členům, aby se k demonstraci připojili,“ řekla. Čtvrteční dohoda ministrů práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka a zdravotnictví Leoše Hegera (oba TOP 09) hovoří o vlastní platové tabulce pro zdravotníky. O její podobě se ještě bude jednat, Heger očekává návrhy od odborářů i zaměstnavatelů. Podle dohody Drábka s Hegerem mají být „dopady desetiprocentního snížení rozpuštěny mezi platové třídy a platové stupně“.

Odbory dál vyjednávají

Dana Jurásková:

„Nesouhlasíme s tím, aby zdravotníci byli postiženi chystaným opatřením. Pokud tabulky zdravotníků klesnou o deset procent, nepochybně to sestry postihne, zejména v menších zdravotnických zařízeních, kde nemají žádné mimotarifní složky. Očekáváme, že zaměstnavatelé jim tarif sníží a rozhodně ho nebudou žádným způsobem dorovnávat.“

„Jednání o platech pro nás pokračují. Nevíme, zda se dohoda obou ministrů týká jen zdravotníků nebo všech pracovníků ve zdravotnictví. Zastupujeme také pracovníky sociální péče, i za ty chceme dál jednat,“ řekla místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková.

Nyní jsou ve zdravotnictví tři tabulky, základní pro dělnické profese a technicko-hospodářské pracovníky zvýšená o 13 procent pro úředníky a o 17 procent pro zdravotníky. Než Drábek přistoupil na variantu vlastní tabulky, chtěl platy ve zdravotnictví sjednotit na základní tabulce pro státní správu, která se kvůli úsporám snižuje o deset procent.

Místopředseda sněmovního zdravotního výboru a bývalý první náměstek Juráskové Marek Šnajdr doplnil, že pro zdravotnictví je rizikové, když část zaměstnanců je odměňována podle platových tabulek, které jsou navázány na státní rozpočet, přitom resort je financován ze zdravotního pojištění. Podle něj nastal čas k úvaze, zda zdravotníky nevyjmout úplně z tarifů a ochránit je tak od vazby na státní rozpočet. „Více než dvě třetiny zdravotníků už dnes nejsou odměňovány podle tarifních tabulek, ty jsou jen ve státních nemocnicích,“ vysvětlil Šnajdr.