ČT: Manažeři České spořitelny podojili OP Prostějov a nakoupili za babku

Praha – Konkurs Oděvního podniku Prostějov provázejí nejasnosti. Na včerejším jednání se věřitelé celkového dluhu zhruba 1,6 miliardy korun dohodli, že je ho třeba co nejrychleji prodat. Vůbec nejvíc dluží textilka České spořitelně. Jak ale ukazují její interní dokumenty, které získala Česká televize, právě její zástupci si ve skladech krachující firmy vyjednali neetický nákup oblečení za velmi zvýhodněných podmínek.

V listopadu 2009 zbývalo do krachu oděvního podniku jen několik týdnů a zaměstnanci pomalu začínali tušit, že přijdou o práci. Naopak tři muži vyslaní Českou spořitelnou si udělali z hroutící se firmy levný butik s luxusním oblečením. Ředitel odboru vymáhání Daniel Hříbal si například nakoupil loni v listopadu 32 kusů oblečení za 6 tisíc korun. Jejich maloobchodní cena přitom byla 155 tisíc. O měsíc později přijel znovu a nakoupil za necelé dva tisíce výrobky v hodnotě téměř šedesáti tisíc. Vysvětlení podat nechtěl a odkázal reportéry na tiskovou mluvčí Kristýnu Havlingerovou. Ta prodej označila za standardní nabídku podniku.

Podobně výhodně nakoupil i Hříbalův kolega Igor Ovčáček, a to za víc než padesát tisíc korun. Díky dobropisům ale platit nemusel. Do třetice ušetřil i auditor a společník Price Waterhouse Coopers Petr Smutný, který na podnik dohlížel. Podle dokumentů získal čtyři luxusní obleky zadarmo. „Musel bych se na to podívat, je to dost citlivá záležitost a nerad bych to řešil přes média,“ vzkázal Smutný. Nyní se situací bude zabývat konkurzní správce oděvního podniku Jaroslav Svoboda.

Než přišla kontrola, Hříbal otočil

Po pádu zadluženého podniku do insolvence schválil soud hloubkovou kontrolu účetnictví. To způsobilo obrat v chování některých „nákupčích“. Daniel Hříbal se v červenci, tedy po půl roce od nákupů, začal přes email dotazovat, zda náhodou podniku něco nedluží: Byl bych velmi nerad, kdybychom nedotáhli vypořádání do konce a mohli vytvořit mylný dojem, že vztahy mezi mnou a Vaší společností nejsou standardní.

Hříbal však už psal jinému managementu, než který mu obleky prodal. Nové vedení ho ale opakovaně ujišťovalo, že v účetnictví nic nechybí. Nakonec, po tři čtvrtě roce od nákupů, přistála Hříbalovi nová faktura na částku 133 tisíc. Tu zaplatil, ani ta ale neodpovídá plné ceně, která byla o dvacet tisíc vyšší. O měsíc později požádal Hříbal soud, aby se audit v OP Prostějov zaměřil jen operace nad půl milionu korun. Podle mluvčí Havlingerové proto, aby audit nebyl zdlouhavý. Hříbal se tak kontrole vyhnul.

O výhodách pro manažery zvenčí nevěděla ani členka dozorčí rady podniku. Sami zaměstnanci OP Prostějova přitom podobně výhodné nabídky nedostávali. Česká spořitelna je hlavním hráčem o zisk peněz po zkrachovalém podniku. Vrchní soud ji sice vyškrtl z věřitelského výboru, už teď je ale jasné, že jako největší věřitel by mohla získat několik set milionů korun.