Šumavu čekají změny, Drobil chce bojovat s kůrovcem

Prachatice - Ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) podpoří zásadní změnu koncepce v boji proti kůrovci, kterou požaduje většina starostů obcí ležících uvnitř nebo na okraji Národního parku Šumava a Plzeňský a Jihočeský kraj. Zmenší se bezzásahové zóny a s kůrovcem se má více aktivně bojovat. Stejně tak se bude více zasahovat po větrných kalamitách. Do konce roku chce Drobil spolu s kraji a obcemi připravit návrh zákona o šumavském parku, který je zatím zřízen nařízením vlády. Pokud vše půjde, mohl by platit od 1. července 2011, řekl ministr. Nevyloučil ani personální změny ve vedení parku.

„Koncepce se musí kompletně změnit. Například ta šílená fragmentace, kdy je v parku 135 malých bezzásahových zón, které nám ale kvůli kůrovci splývají v jednu. Za chvíli by se skutečně mohlo stát, že národní park bude mrtvou zónou, a to já nehodlám připustit,“ prohlásil Drobil. Šumavský park je v současné době rozdělen na tři zóny dělené podle formy ochrany přírody a hospodaření. V první bezzásahové platí nejpřísnější režim ochrany, lesníci tam nehospodaří a napadené stromy po vichřici nebo kůrovci nechávají ležet. Podle vládního nařízení má první zóna tvořit jen 13 procent plochy, ale za exministra životního prostředí Martina Bursíka a po orkánu Kyrill v ledna 2007 se podle starostů i krajů rozšířila až na nynějších zhruba 30 procent.

Ministr rovněž uvedl, že by v prvé řadě přestal mluvit o bezzásahových zónách, protože podle něj zákon o ochraně přírody a krajiny nic takového nezná. Chce vrátit park k rozčlenění na první, druhou a třetí zónu, tedy do období před ministrem Bursíkem. „Je ale nutné říci přesně, co se v těch zónách může a nemůže. Se současným fundamentalismem, který to dostal někam do roviny, kdy se díváme na mrtvý les, hnědou Šumavu, s tím bych chtěl skončit,“ zdůraznil.

Obce a kraje se domluví na boji proti kůrovci

„Požadujeme, aby vůbec nějaký boj s kůrovcem začal. To, co nyní probíhá na Šumavě, se nedá ani bojem nazývat, je to spíš jeho předstírání,“ uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Podle něj musí vzniknout dohoda o tom, jaké budou v parku zóny a jaký bude plán péče pro následující období. „To je pro nás dnes to nejpodstatnější,“ dodal Zimola. Vznikne proto společná pracovní skupina ministerstva, Plzeňského i Jihočeského kraje a obcí, která vypracuje návrh zákona o národním parku. „Už máme termíny, chceme, abychom do připomínkového řízení vstoupili na konci roku,“ dodal s tím, že chce prosadit, aby se ve většině lesů, které zaujímají 81 procent plochy parku, prováděly zásahy proti kůrovci a po větrných kalamitách.

Starostové obcí i zástupci krajů si dnes ministrovi stěžovali na to, že nefunguje komunikace se současným vedením parku. Drobil k tomu uvedl, že personální otázky jsou v jeho kompetenci, ale že nebude dělat žádné zásahy, dokud nebude mít pohromadě kompletní názory. S vedením parku se sejde ještě dnes odpoledne a bude chtít znát jeho argumenty.