Na Hradčanském náměstí si zazpívali čeští krajané

Praha - Tradiční české a moravské lidové písně dnes dopoledne zpívali na Hradčanském náměstí čeští krajané, kteří přijeli do Prahy na Mezinárodní krajanský festival. V průvodu se vydali z Toskánského paláce, pomalu šli po Hradčanském náměstí a stejně jako loni nakonec zazpívali před sochou T. G. Masaryka jeho oblíbenou píseň Ach synku, synku.

Na náměstí hrály krajanské muziky a zahraniční Češi, z nichž mnoho bylo v lidových krojích, zpívali a tančili. Vystoupily soubory z USA, Kanady, Belgie, Chorvatska, Ukrajiny, Maďarska, Slovenska, Rumunska nebo Srbska.

Nejvíce krajanů letos přijelo na festival údajně z Chorvatska. Jsou to přitom jiné soubory než loni. V Chorvatsku je prý českých krajanských sdružení v evropském měřítku nejvíc. Své umění předvedl například pěvecký soubor Bjeliševac, který tvoří potomci Valachů. „Původně jsem z Istočni, jak se povídá, z východního dílu v Chorvatsku,“ řekl jeden starší muž.

Spolu s kapelou do Prahy přijelo také 36 dvanácti až šestnáctiletých děvčat a asi dvacetiletých chlapců z brazilského města Nová Petropolis, na Hradčanské náměstí dnes ale nedorazili. „Asi ještě spí. Včera jsme končili kolem dvanácté,“ vysvětlila Věra Doušová z občanského sdružení Sedm paprsků, které festival pořádá.

Na loňský třetí ročník festivalu přijelo 560 krajanů; letos občanskému sdružení podle Doušové nestačí dotace na ubytování většího počtu lidí než 443. Rozpočet festivalu je kolem 400 000 korun a je o polovinu nižší než u loňské přehlídky, v porovnání s financemi na jiné podobné akce je však pětinový. Festival se tak daří uspořádat díky sponzorským darům, podpoře některých státních institucí a pomoci dobrovolníků.

Setkání českých krajanů v Praze
Setkání českých krajanů v Praze