Slavnostně otevřeli 6 kilometrů R4, další úsek se odkládá na neurčito

České Budějovice - Do provozu byl dnes v poledne slavnostně uveden nový, téměř šestikilometrový úsek rychlostní silnice R4 mezi Miroticemi a Třebkovem. Motoristům začne silnice sloužit v pátek odpoledne, podle původních plánů měl být tento úsek na hlavním tahu z Prahy na Písek dokončen až příští rok. Výstavba dalších úseků R4 zatím pokračovat nebude. Podle ředitele českobudějovického Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Františka Kollara stavba čtyřproudé komunikace stála přes 1,1 miliardy korun. Dokončení celého úseku silnice R4 bylo původně naplánováno na rok 2015.

Výstavba dalších úseků R4 od Mirotic po křižovatku u obce Lety se ale kvůli vládním škrtům v dopravě odkládá na neurčito. Ministr dopravy Vít Bárta (VV) při návštěvě jižních Čech uvedl, že je v regionu prioritní dálnice D3 a stavba R4 byla na seznamu priorit odsunuta na konec. Podle Bárty bylo zásadní chybou zahájit paralelní výstavbu dvou rychlostních komunikací. „Česká republika nemá na to, aby postavila obě dálnice až do Českých Budějovic,“ řekl ministr dopravy.

Rychlostní silnice R4 je jednou z nejstarších komunikací dálničního typu v Čechách. Přestavba silnice I/4 na čtyřpruhovou směrově dělenou komunikaci probíhala postupně od Prahy na jih již od 50. let 20. století.

Zdroj: ŘSD

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Podle Kollara se přitom příští rok počítalo se zahájením výstavby mimoúrovňového křížení silnic u obce Lety. Současná křižovatka patří k velmi nebezpečným místům v regionu, kde se stávají vážné dopravní nehody. Tato stavba měla stát kolem 800 milionů korun. ŘSD mělo podle Kollara již vykoupeno téměř všechny pozemky, stejně jako v plánovaném úseku Lety-Čimelice. Tento úsek se měl začít stavět letos, ale nakonec „křižovatka smrti“ na trase zůstane. „Nesmírně mě to mrzí,“ komentoval Kollar odložení stavby.

Zástupci kraje jsou tak velmi zklamaní. V Písku se další výstavba R4 dlouho očekávala a investoři tam s rychlostní silnicí počítali.

Odložena je i výstavba navazujícího úseku Čimelice-Mirotice. Dále pokračuje výstavba dálnice D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí.