Po malé silnici v Prosenicích jezdí kamiony, občané se jim postavili

Prosenice (Přerovsko) – Proti „šetřícím“ automobilovým dopravcům se postavili obyvatelé Prosenic na Přerovsku a zastavili dopravu na průtahu městem, kudy – ač jde formálně o bezvýznamnou komunikaci III. třídy – jezdí denně stovky kamionů. Vyhýbají se tak zpoplatněné silnici I/47, která spojuje Zlínsko s Ostravskem. Výsledkem je neustálý hluk, prach, popraskané zdi domů a také poničené silnice, které na podobnou zátěž nejsou dimenzovány. Třicítka nespokojených obyvatel Prosenic zastavila dopravu hned na odbočce ze státní silnice, kde nepřetržitě přecházela po přechodu.

Blokáda byla namířena nejenom proti „šetřícím“ dopravcům, ale také proti státu – důvodem je chybějící obchvat nedalekého Přerova, který by odvedl dopravu i z okolních obcí. „Je potřeba upozornit pana ministra Bártu, že tento problém tady existuje už poměrně dlouhou dobu a netýká se to jenom obcí Prosenice a Grymov, ale hlavně města Přerova,“ řekl jeden z organizátorů protestu Jiří Pospíšil, podle kterého se může situace v okolí města ještě zkomplikovat poté, co se na podzim otevře nová část dálnice D1 do Říkovic.

Blokáda, které se zúčastnili také obyvatelé sousedních obcí Grymov a Kozlovice, trvala asi půl hodiny. Osobní auta se většinou od neprůjezdného přechodu vracela, kamiony do Prosenic neodbočovaly. V opačném směru policie odkláněla dopravu jinou cestou. Vytvořit stojící kolonu aut se protestujícím podařilo teprve, když v obci uvízl vůz s nadměrným nákladem. Část řidičů podle organizátorů o akci zřejmě věděla, a zvolila proto jinou trasu.

Video Reportáž Martiny Vysloužilové
video

Reportáž Martiny Vysloužilové

Blokáda se nesetkala s pochopením u prosenického starosty. V ulici už dříve snížili rychlost, vybudovali chodníky a výhledově tam umístí semafor. Zatím ale nic nepomohlo omezit dopravu a zřejmě nepomůže ani blokáda. „Nic se nevyřeší, dokud Přerov nevyřeší svoji dopravní situaci,“ řekl starosta Jaroslav Porvol. Přesto jsou organizátoři spokojeni. „Berme to pouze jako spouštěcí impulz dalších takových podobných akcí, ať tady v obci Prosenice, v Grymově, v Kozlovicích nebo hlavně v Přerově,“ uvedl Pospíšil.

V Přerově naopak může přijít impulz k blokádě provozu přímo z vedení města. Primátor a zároveň senátor Jiří Lajtoch, který se zúčastnil i prosenické akce, oznámil, že by k protestu mohlo dojít po otevření dálnice k Přerovu. „Usilujeme o to, aby se Přerov mohl rychle a úspěšně projet, to znamená, aby se vybudoval průtah Přerovem,“ řekl Lajtoch. Průtah by totiž, vedle plánovaného dálničního obchvatu, měl ve městě pomoci dopravní situaci vyřešit.

Proseničtí protestovali proti kamionům v obci
Proseničtí protestovali proti kamionům v obci