Parlamentní komisi o armádní korupci nechceme, shodla se vládní koalice

Praha - Lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se dnes dohodli, že nepodpoří vznik parlamentní komise, která by vyšetřovala údajnou korupci spojenou se zakázkami na ministerstvu obrany. Požadavek vznesla opoziční ČSSD. Šéf sněmovního klubu TOP 09 Petr Gazdík řekl, že vláda považuje krok ČSSD za součást předvolební kampaně a koaliční poslanci by neměli ani souhlasit se zařazením tohoto tématu na mimořádnou schůzi sněmovny.

„V případě, že nebude program mimořádné schůze schválen, budeme stejně chtít o těchto věcech ve sněmovně diskutovat a určitě budeme usilovat o mimořádné jednání výboru pro obranu a bezpečnost,“ uvedl k této možnosti už dříve úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Případ bývalého lidoveckého náměstka ministra obrany Jaroslava Kopřivy vyšetřuje policie. Dohoda lídrů koalice jde proti záměru poslaneckého klubu VV jednat s ČSSD o podobě vyšetřovací komise.

Takzvaná K9 jednala dnes pozdě večer dvě hodiny, podle Gazdíka se ale nedostala ani k požadavku Věcí veřejných na odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, ani k návrhu rozpočtu na příští rok, který vyvolává nevoli odborů. Příští schůzku svolali nejvyšší politici vládní koalice na pondělní ráno, kdy budou jednat u snídaně.

Odvolání náměstků bude příště ohlášeno předem

Lídři koaličních stran si rovněž vysvětlovali pondělní odvolání náměstků na ministerstvu školství a zdravotnictví. „Šlo o způsob odvolání. Je slušností, že bude-li některý z ministrů takový krok činit, bude o tom informovat předsedu koaliční strany, která náměstka nominovala,“ uvedl Gazdík. Šlo o odvolání Markéty Hellerové, která byla na ministerstvu zdravotnictví vedeném Leošem Hegerem z TOP 09 za občanské demokraty a Jana Vituly (TOP 09), kterého odvolal ministr školství za VV Josef Dobeš.

Ministerstvo zdravotnictví ČR
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24