Obec dosáhla svého, centrum pro Romy v Uhelné nebude

Jeseník - Komunitní centrum pro Romy spolu s dalšími azylovými byty nakonec v Uhelné na Jesenicku nevznikne. Občanské sdružení Ester pracující s romskou menšinou od svého plánu ustoupilo po tlaku obce, která si komunitní centrum nepřeje kvůli obavám z dalšího nárůstu počtu Romů v obci. Už nyní je jich v Uhelné 80 a tvoří pětinu obyvatel. Ještě před pěti lety v Uhelné žádní Romové nebyli. Sestěhovalo je do ní právě sdružení Ester, které během několika let v obci nekontrolovaně skoupilo a pronajalo prázdné byty a poskytlo je Romům. Řada z nich podle starosty Uhelné Ludvíka Juříka obci působí problémy, píše dnešní MF Dnes.

Karel Novák z občanského sdružení Ester potvrdil, že sdružení o vznik komunitního centra dál neusiluje. „Nechceme situaci dál vyhrocovat. To ale neznamená, že rezignujeme na poskytování služeb pro sociálně vyloučené. Budeme se bavit s obcí, zda nám neposkytne další prostory,“ řekl Novák. Romové v Uhelné potřebují například služby terénního sociálního pracovníka a dluhového poradenství.

Starosta Uhelné:

„My jsme nebyli proti přistěhování několika romských rodin. Jenže osm desítek lidí do malé vesnice je opravdu příliš.“

Ester také slíbila, že nebude navyšovat počet vlastněných ani pronajímaných nemovitostí v obci a ubytovávat v nich další Romy. Starosta bere změnu postoje sdružení za vstřícný krok. „Zatím dělali vše pro to, aby mezi námi byly rozepře. My jsme nebyli proti přistěhování několika romských rodin. Jenže osm desítek lidí do malé vesnice je opravdu příliš. Tak se romská otázka přece nedá řešit,“ uvedl Juřík. Obec přesto poskytla sdružení Ester pro práci s Romy místnosti v bývalé škole, půjčuje tělocvičnu a hřiště. Nebrání se ani poskytnutí dalších prostor.