Koalice slíbila politickým vězňům uznání třetího odboje

Praha – Předsedové tří koaličních stran dnes na setkání Konfederace politických vězňů slíbili, že prosadí zákon o uznání třetího odboje. Vláda se na tom shodla už ve svém programovém prohlášení, politickým vězňům to ale veřejně slíbila poprvé. Zákon už je připravený, do Senátu ho předložil jeho místopředseda z ODS Jiří Liška. Horní komora by měla o návrhu jednat už příští středu. Koalice ho sice podpoří, levice ale byla vždy proti. Nešlo podle ní o skutečný odboj, protože mířil na legitimně zvolený režim. Kritizovala i případy, kdy se jeho oběťmi stali nevinní lidé.

Podle premiéra Petra Nečase žijeme v době, kdy se řada lidí snaží vysvětlovat historická fakta jinak. Týká se to i odboje, kdy je mnohdy odsuzován boj s komunistickým režimem, protože byl doprovázen i vraždami nevinných. Vláda chce ale podle premiéra udělat všechno proto, aby bývalí odbojáři cítili, že si jich stát váží: „Měli bychom důstojně ocenit protikomunistický odboj a dodat mu potřebné vážnosti. Mám na mysli zákon o třetím odboji, který si vláda vzala za svůj. Vím, že vám nejde o omluvy, ale o nastolení spravedlnosti, a já to považuji za správné.“

Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg politické vězně v zápětí vyzval, aby o svém životě co možná nejvíce mluvili s mladou generací. Obdiv jim složil i předseda Věcí veřejných a ministr vnitra Radek John, podle kterého by měli být oceněni nejstatečnější a měla by jim být projevována úcta. Místopředsedkyně sněmovny za TOP 09 Vlasta Parkanová uvedla, že třetí odboj byl spravedlivý, a kdo tvrdí opak, uznává legitimitu komunistického režimu a omlouvá jeho zločiny: „Tento zákon možná přinese jen morální satisfakci, i to je však důležité k tomu, aby mohl být třetí odboj do naší historie plnoprávně postaven po bok prvního a druhého odboje.“

Reportáž Jana Osúcha (zdroj: ČT24)

S finančním odškodněním zákon nepočítá

František Šedivý:

„Je velmi důležité, aby zákon prošel z toho důvodu, že se tím dosáhne uzákonění toho, co třetí odboj znamenal. Takto je pouze v myslích těch, co se ho zúčastnili, ale aby to mělo historický význam, tak se to musí dostat do povědomí cestou zákona.“

Tvůrci zákona v čele s Jiřím Liškou navrhují, aby aktivní účastníci třetího odboje podle míry zapojení do boje s komunismem měli nárok na osvědčení, které by vydávalo ministerstvo obrany. Získat by mohli postavení válečných veteránů, se kterým budou spojeny některé nepeněžní výhody, například lázeňská péče nebo možnost umístění v domově pro válečné veterány, s finančním odškodněním návrh nepočítá. Zákon se má vztahovat na období mezi 25. únorem 1948 a 17. listopadem 1989. Byl připravován na podnět Konfederace politických vězňů, jeho tvůrci částečně vycházeli z obdobné normy, která platí na Slovensku.

Podle místopředsedy konfederace Františka Šedivého by se mělo odškodnění týkat zhruba dvou tisícovek bývalých vězňů. „Je nejvyšší čas, aby byl tento zákon přijat, protože politických vězňů ubývá a myslím si, že pokud by se našly další důvody, proč jej nepřijmout, tak by se mohlo stát, že by se ho již nikdo nedočkal,“ dodal Liška. Podobný návrh Senát schválil předloni v březnu, bývalá sněmovna jej ale za dva roky nedokázala projednat.