ČEZ bude hlídat i bezpečnostní agentura ABL

Praha - Státem ovládaná elektrárenská společnost ČEZ si na přelomu července a srpna vybrala bezpečnostní agenturu, která pro ni v následujících čtyřech letech bude hlídat všechny budovy s výjimkou jaderných elektráren. Zakázku za 632 milionů korun vyhrála česká pobočka švédské bezpečnostní agentury Securitas. Jejím subdodavatelem se ale stane i agentura ABL, kterou vlastní rodina ministra dopravy Víta Bárty. Jak velký podíl na zakázce ABL získá, zatím není jasné. S odvoláním na generálního ředitele Securitas ČR Michala Kuníka to uvedly dnešní Hospodářské noviny.

„V tuto chvíli jednáme s ABL o podmínkách smlouvy. Máme stabilní portfolio subdodavatelů, nicméně takto velký projekt vyžaduje některá dílčí řešení. Proto jednáme i s novými subdodavateli, mezi nimiž je mimo jiné i ABL,“ řekl deníku Kuník. O tom, že by se na zakázce měla podílet agentura ABL, ví i ČEZ. „Dodavatel bude pravděpodobně využívat i subdodavatele, v tom případě však všichni subdodavatelé musí být odsouhlaseni z naší strany, a to po celou dobu platnosti smlouvy,“ sdělila mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Securitas začne pracovat pro ČEZ 1. ledna 2011. V zadávací dokumentaci ČEZ uvedl, že předpokládaná cena zakázky bez daně z přidané hodnoty je 395 milionů korun. Výsledná cena je však o 237 milionů vyšší, což ČEZ vysvětluje tím, že při odhadu ceny vycházel ze situace na trhu před čtyřmi lety. „Od té doby došlo k posunu v technologických možnostech ostrahy… ČEZ také v rámci celé této zakázky sjednotil technologii ostrahy objektů ve všech objektech Skupiny ČEZ a posílil formu ostrahy objektů,“ odůvodnila zvýšenou částku Nováková. 

Šéf Securitas Kuník ale tvrdí, že v uplynulých dvou letech ceny bezpečnostních služeb nerostly, v některých případech dokonce klesly. Securitas ČR loni na tržbách získala 1,4 miliardy korun, což je proti roku 2008 zhruba dvojnásobek.

Agenturu ABL ovládá bratr ministra dopravy Matěj Bárta a jeho manželka Stanislava. Vít Bárta v ní až do letoška držel 50procentní podíl, jehož se vzdal kvůli angažmá v politice. Firma loni vykázala zisk před zdaněním ve výši 4,5 milionu korun při tržbách zhruba 680 milionů korun. Celá skupina firem kolem ABL získala na tržbách zhruba 800 milionů korun.